MediaCat

Kariyer.net istihdamdaki engellerin istatistiklerini açıkladı

10-16 Mayıs Engelliler Haftası vesilesiyle Kariyer.net, istihdam piyasasını engelli adaylar açısından mercek altına aldı ve işgücüne katılım için engellerin ortadan kalkmasına destek olmak adına #KariyerdeEngelleriAşıyoruz çalışmasını hayata geçirdi.

iLab grup şirketlerinden Kariyer.net, Engelliler Haftası kapsamında sahip olduğu büyük veriyi analiz ederek ve bu doğrultuda bir araştırma gerçekleştirerek istihdam piyasasını engelli bireyler açısından masaya yatırdı. Kariyer.net verileri ve araştırma çıktıları, engelli adayların eğitim fırsatları ile desteklenmesi gerektiğini ortaya koyarken bilinçsiz önyargıların da kırılması gerektiğini gösterdi.

Engelli adayların yüzde 72’si iş hayatında önyargılardan mustarip

Kariyer.net, gerçekleştirdiği araştırma ile engelli adayların iş hayatında en çok karşılaştığı zorlukları gün yüzüne çıkardı. Adayların yüzde 72’si toplumsal önyargı ve ayrımcılık en sık karşılaştığım zorluk dedi. Bunun yanı sıra adayların yüzde 29’u iletişim, yüzde 27’si de altyapı ve uyumluluk konusunda iş hayatında sıkça zorluklarla karşılaştığını belirtti. Yüzde 45’inin ise yetkinliklerini geliştirip kendilerini geliştirebilecekleri iş fırsatı aradığı görüldü.

Engelli dostu iş kültürü ve esnek çalışma engelli adayların öncelikli istekleri

Zorluk yaşadıkları konuların yanı sıra iş hayatını kendileri için kolaylaştıran konuları da belirten adaylar; engelli dostu iş kültürü, destekleyici politikalar ve esnek çalışma saatleri konularını iş hayatında önceliklendiriyor. Engelli adaylar işverenleri değerlendirirken bu kriterleri gözetiyor.

İşverenler engelli çalışan istihdamında kotayı dolduramıyor

Kariyer.net’in araştırmasına göre işverenler engelli çalışan istihdamı konusunda zorluk yaşıyor. Araştırmaya katılan şirketlerin yaklaşık yüzde 55’i, yasa gereği belirlenen engelli çalışan sayısında alt sınıra ulaşamadıklarını belirtiyor. Engelli aday istihdam etme başlığında işverenlerin karşılaştığı zorlukların başında ise yetkinlik geliyor. İşverenlerin yüzde 67’si aradığı pozisyon için uygun yetkinliklere sahip adayı bulmakta zorlandığını belirtirken, yüzde 33’ü performans endişesi taşıyor.

Yönetici pozisyonunda çalışan 264 kişiden sadece 1’i engelli

Engelli adayların kariyerlerinde yükselme fırsatlarını da daha zor yakaladıkları görülüyor. Kariyer.net verileri, yönetici pozisyonunda çalışan her 264 kişiden sadece 1’inin engelli olduğunu söylüyor.

“Engelsiz bir iş dünyası için çalışıyoruz”

İş yaşamındaki engelleri kaldırmak adına yaptıkları çalışmalardan da söz eden Kariyer.net CEO’su Fatih Uysal bu çarpıcı istatistikler üzerine şunları söyledi: “Kariyer.net olarak her zaman iş yaşamındaki fırsat eşitsizliklerini azaltmak için çalışıyoruz. Bu doğrultuda engelli adayların daha fazla istihdam fırsatı yakalamasını sağlamak için Kariyer.net olarak uzun süredir işverenlere engelli adaylar için ücretsiz ilan yayınlama hakkı veriyoruz. Aday havuzuna erişimi ve özgeçmiş görüntülemeyi ücretsiz sağlıyoruz. Bu konuda daha fazlasını yapmak istediğimiz için de #KariyerdeEngelleriAşıyoruz dedik. Proje kapsamında yaptığımız araştırma bize gösterdi ki hem adayların hem işverenlerin yetkinlikler konusunda beklentileri var. Bu noktadan hareketle adaylara ilk etapta özgeçmiş düzenleme, mülakat eğitimi ve iş hayatında iletişim eğitimleri vermeyi planladık. İlerleyen süreçte mesleki yetkinlik eğitimi vermeyi de planlıyoruz.’’

Fatih Uysal, kariyerde engelleri aşmak için sadece işverenlerin ve adayların değil, toplum olarak farkındalığımızı artırmanın gerektiğinin de altını çizerek sözlerini şu şekilde tamamladı: “Projemizle hem işverenlerin hem de adayların ihtiyaçlarını karşılayacak fırsatlar yaratmayı, böylelikle iş hayatında karşılaşılan engelleri ortadan kaldırmaya destek olmayı amaçlıyoruz. Çeşitlilik ve kapsayıcılık ilkeleri doğrultusunda, toplumun her kesiminden bireyin kariyer hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmayı hedefliyoruz.”

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.