MediaCat

Kapital Medya kadının yanında

Borsa İstanbul cinsiyet eşitliğini savunanları ağırladı.

Kapital Medya kadının yanında

UN Global Compact, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), Dünya Borsalar Federasyonu (World Federation of Exchanges-WFE), Borsa Yatırım Fonlarındaki Kadınlar Platformu (Women in ETFs), Sürdürülebilir Borsalar Girişimi (Sustainable Stock Exchanges Initiative-SSE) ve Dünya Bankası Grubu kuruluşu IFC (Uluslararası Finans Kurumu), toplumsal cinsiyet eşitliğinin ve kadınların ekonomik olarak güçlenmesinin iş dünyası ve sürdürülebilir kalkınma için önemine dikkat çekmek amacıyla geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen “Ring the Bell for Equality” etkinliği Borsa İstanbul’da gerçekleşti.

Kadınların, tüm sektörlerde ve her düzeyde, ekonomik yaşamın içinde yer alabilmelerini sağlamak amacıyla güçlenmelerini hedefleyen özel sektörün küresel çaptaki en önemli girişimlerinden biri, Kadının Güçlenmesi Prensipleri (Women’s Empowerment Principles – WEPs)’nin yeni imzacıları da törende yerlerini aldı.

2010 yılında UN Global Compact ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi ortaklığında oluşturulan WEPs platformu, özel sektöre; iş yerlerinde, piyasalarda ve toplum genelinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için dikkate almaları gereken önemli noktaları sunuyor. WEPs bu kapsamda, iş dünyası liderlerinin, toplumsal cinsiyet eşitliğini ilerletecek şirket politikaları oluşturmaya yönelik yedi ilkeye açıkça taahhüt vermelerini talep ediyor.

Kadının Güçlenmesi Prensipleri

  • Cinsiyet eşitliği için üst düzey kurumsal liderlik sağlanması
  • Tüm kadın ve erkeklere işte adil davranılması, insan haklarına ve ayrım yapmama ilkesine saygı gösterilmesi, bu ilkelerin desteklenmesi
  • Tüm kadın ve erkeklere sağlık, güvenlik ve refah sağlanması
  • Kadınların eğitim, kurs ve profesyonel gelişim imkanlarıyla desteklenmesi
  • Kadınları güçlendiren girişimci gelişimi, tedarik zinciri ve pazarlama yöntemlerinin uygulanması
  • Toplumsal inisiyatifler ve destekler aracılığıyla eşitliğin teşvik edilmesi
  • Cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gelişimin ölçülmesi ve halka açık raporlanması

Kapital Medya cinsiyet eşitliğine inanıyor

Aralarında etkinliğin ev sahibi Borsa İstanbul’un yanı sıra Aygaz, Doğuş Grubu, İnci Holding, Şekerbank, Unilever Türkiye ve Vodafone Türkiye gibi firmaların bulunduğu Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin 33 yeni imzacısından biri de Kapital Medya oldu.

MediaCat ve Digital Age dergilerinin yanı sıra Brand Week Istanbul ve Digital Age Summit’le sektörün lider yayın ve etkinliklerinde imzası bulunan Kapital Medya, 2013’ten bu yana yaratıcı endüstrilerde ve iş dünyasında yıldızı parlayan kadınları da Women to Watch ödülüyle onurlandırıyor.

Çalışanlarının yüzde 56’sı kadınlardan oluşan; yaş ortalaması 33 olan kadın çalışanların yaklaşık yüzde 93’ünün lisans ve lisans üstü eğitime sahip olduğu Kapital Medya’nın yeni WEPs imzacıları arasına katılması hakkında değerlendirmelerde bulunan Pelin Özkan; “Uzun dönemden bu yana benimseyip uyguladığımız prensiplerin altına bugün imza atarak cinsiyet eşitliği konusundaki yaklaşımımızı resmî olarak ifade etmiş olduk. Türkiye’de bu prensipler altında imzası bulunan 83 saygın şirket arasında yer almak, kendi sektörümüzde bu konuda bir ilk olmaktan onur duyuyoruz.” dedi.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.