MediaCat

Yerel devler vs. Global devler

Kantar Summit 2017’de, “Yerel devler güçlerini nasıl büyütür?” sorusuna cevap arandı.

Yerel devler vs. Global devler

Kantar Millward Brown ve Kantar TNS ev sahipliğinde bugün, Shangri-La Bosphorus İstanbul’da gerçekleşen Kantar Summit 2017’de, yeni dünya düzeninde “yerel güç olabilme”nin kuralları irdelendi.

Toplantıda, Kantar Insights TRIBES Region CEO’su Sebastian Janini, Kantar Insights Italy CEO’su Federico Capeci, Kantar Retail UK Senior Analyst Derya Yıldız, Kantar Insights Turkey Senior Director Maria Darmi, Hogarth Managing Director Tevfik Şems Naipoğlu ve Kantar Insights Turkey CEO’su Hande Beceren söz aldı.

Toplantıdan bazı satırbaşları şöyle:

  • Son 10 yıldır Batılı markaların globalleşme trendine tanık oluyorduk; bu durum değişti. Artık yerel devlerin önlenemez büyümesine tanıklık ediyoruz.
  • “Yerel dev”leri aynı paydada birleştiren özelliklere bakıldığında beş nokta ön plana çıkıyor: büyüme konusunda takıntılı olmak, tecrübe edinmek ve risk almak konusunda atılgan olmak, milli değerleri ön plana çıkararak uluslararası arenada boy göstermek, ticaretle ilişkili olmak, tüketiciyi sezgisel kavrayış.
  • Yerel perakendeciler yabancı pazarlara girdiklerinde “buranın yereline köstek değil, destek oluyoruz” vurgusuyla yola çıkıyorlar. Tıpkı Lidl’in İtalya pazarına girdiğinde bir tutunma çabası olarak logosuna İtalya bayrağı eklemesi gibi.
  • Yerel perakende devi olmanın kurallarını belirleyen en önemli başlıklardan biri “kanalların belirsizleşmesi”. Perakendeciler orijinal kanallar belirleme arayışında. Hipermarketlerin hem B2C hem de B2B pazarlamasına yönelme trendi, alternatif yollar arayışında önemli bir konu.
  • Küresel oynarken yerel konuşmak çok değerli. Bunun için uygun bir kelime var artık: Transcreation. Yani o ülkenin diline çeviri yapmak değil; o ülkenin kültürüne uygun olarak yeniden yaratmak.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.