Kanaltürk, Digiturk’e yanıt verdi

Kanaltürk, Digiturk’ün yaptığı kamuoyu açıklamasının ardından, cevaben bir açıklama gönderdi...

19.08.2010 - 00:00 | MediaCat

Kanaltürk, Digiturk’ün yaptığı kamuoyu açıklamasının ardından, cevaben bir açıklama gönderdi.

"Digiturk tarafından kamuoyuna yapılan haksız ve mesnetsiz açıklamaya cevaben aşağıdaki açıklamamızı sunarız.

Öncelikle, belirtmek isteriz ki; Digital Platform İletişim Hizmetleri A.Ş. nin yayın kuruluşumuza gönderdiği ihtar ve kamuoyuna yaptığı açıklama Avrupa Sınır Ötesi Televizyon Sözleşmesinin 1 Ekim 2000 tarihinde yürürlüğe giren Ek Protokolünün “kamunun önemli olaylara erişimi başlıklı” 9.ncu maddesinin ihlali anlamına gelmektedir.

Bunun yanında, Digiturk tarafından kamuoyuna yapılan açıklamaya ve yayın kuruluşumuza gönderilen ihtarnameye konu futbol müsabakalarının eser olarak kabulü hukuken mümkün değildir. Şöyle ki; Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun temel iki kriterine göre futbol müsabakalarının “eser” olarak nitelendirilebilmesi ve DIGITÜRK’ün “eser sahibi” olarak nitelendirilebilmesi için FSEK m.1B/a maddesinde belirtilen eser ve FSEK m.1B/b maddesinde belirtilen eser sahibi tanımlamalarına uyması gerekmektedir. FSEK m.1B/a maddesinde “eser: sahibinin hususiyetini taşıyan ve ilim ve edebiyat, musiki, güzel sanatlar veya sinema eserleri olarak sayılan her nevi fikir ve sanat mahsullerini” şeklinde tanımlanmışken yine aynı madde “eser sahibi: Eseri meydana getiren … * kişiyi” olarak tanımlanmıştır.

Genel olarak futbol karşılaşmalarının “ilim ve edebiyat, musiki, güzel sanatlar veya sinema eserleri olarak ve DIGITÜRK’ün de eser sahibi olarak nitelendirilemeyeceği açıktır.
Kaldı ki, 5894 sayılı TFF Kanununun 13.ncü maddesinin 4.ncü bendinde; “Futbol müsabakası yayınlarının, TFF tarafından belirlenen usul ve esaslar dışında haksız ve yetkisiz olarak radyo, televizyon, internet veya herhangi bir yayın veya iletişim aracıyla canlı veya banttan yayınlanması, çoğaltılması, dağıtılması, saklanması, izlenmesi veya izletilmesi halinde, TFF’nin veya yayıncı kuruluşun şikayeti üzerine 5/12/1951 tarihli ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 71.nci maddesindeki cezai hükümler uygulanır “şeklinde bir düzenleme yer almaktadır. İlgili düzenlemeden de anlaşılacağı üzere yasa maddesinin uygulama konusu gerçek görüntü ve çekime dayalı “futbol müsabakaları”dır, Yayın kuruluşumuzda yayınlanmakta olan TELEGOL ve SON KALE isimli programlarda yayınlanan animasyon içerikli grafik tasarımı değildir. Yayın kuruluşumuzda yayınlanmış olan animasyon ve grafiksel görüntüler yorumlama içerikli, konusunda uzman yorumcular tarafından ve genel olarak futbol sporuna ilişkin yapılan değerlendirmeleri pekiştirmek, anlaşılır kılmak adına hazırlanmış grafik görüntüleridir. 5894 sayılı TFF Kanununun 13.ncü maddesinin 4.ncü bendinde yapılan düzenleme açık olup TELEGOL ve SON KALE isimli programlarda karşılaşma görüntülerine yer verilmemiş, görüntüler canlı veya banttan yayınlanmamış, çoğaltılmamış, dağıtılmamış, saklanmamış, izlenmemiş, izletilmemiştir.

DIGITÜRK’ün Söz konusu iddiaların dikkate alınması halinde şöyle bir sonuç çıkmaktadır ki; görsel ya da işitsel hiç bir mecrada futbol karşılaşmaları ve oyunu hakkında yorum yapılmaması hatta oyunda yer alan oyuncuların, teknik direktörlerin, hakemlerin isimlerinin dahi zikredilmemesi gerekmektedir. Digiturk’ un yanlış ve mesnetsiz iddialarını devam ettirmesi halinde yakın zamanda evlerde oynanan bilgisayar ve play station adlı oyun konsüllerinde ki futbol oyunlarına dahi hukuki müdahalelerde bulunup hak iddia etmesini beklemek mantıksız bir yaklaşım olmayacaktır.

Digiturk tarafından yapılan açıklama ve müvekkil şirkete gönderilen ihtarname ile şirketimizi mesnetsiz bir şekilde hukuksuzlukla suçlayan ve kamuoyu nezdinde olumsuz itibar yaratmaya çalışan DİGİTURK Şirketi ve Yetkilileri hakkında gerekli yasal müracaatlar yapılacağı hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.

KANALTÜRK"

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.