Kanadalı Down sendromluların bir talebi var

CDSS, Down sendromlular adına bir ilki gerçekleştirmek için kolları sıvadı.

07.11.2018 - 10:13 | Sencer Uçar

Kanadalı Down sendromluların bir talebi var

Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) nesli tehlikedeki türleri sıraladığı kırmızı listesinde insanlar yer almıyor. Kanada’da Down sendromlular için faaliyet gösteren Canadian Down Syndrome Society (CDSS) ise bu durumu değiştirmek istiyor.

Bazı ülkelerde Down sendromuyla doğan bebek sayısının azaldığı hatta bazılarında sıfıra yaklaştığı gerçeğinden yola çıkan dernek, Down sendromluların günümüzde demografik nedenlerden ötürü  seslerini duyurmakta zorlandıklarını  buna bağlı olarak da yaşam koşullarının ağırlaştığını öne sürerek Down sendromluların da nesli tehlikedeki türler listesine dahil edilmesini talep ediyor.

IUCN’ye resmî başvuruda bulunarak Down sendromluların listedeki ilk insanlar olarak yer almasını isteyen dernek, toplumdan destek istediği reklam filminde sözü Down sendromlulara bırakıyor. FCB Kanada imzalı filmde kamera karşısına geçen Down sendromlular, taleplerini kağıttan kostümleriyle dile getiriyor.

Kaynak: The Drum

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.