‘8 Mart’ı hamasete kurban etmeyelim’

KAGİDER tüm kadınları W-20 2025 hedeflerinin takipçisi olmaya davet ediyor.

07.03.2016 - 17:36 | MediaCat

KAGİDER

Yaklaşan 8 Mart şerefine bugün, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER), tüm kadınları ve kadın örgütlerini Kadın-20 Zirvesi’nde belirlenen hedeflerin takipçisi olmaya ve 8 Mart’ı hamasetin etkisinden kurtarmaya davet ettiği bir basın açıklaması yayınladı.

İşte, KAGİDER’in 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı…

'8 Mart'ı hamasete kurban etmeyelim'

KAGİDER Başkanı Sanem Oktar

Biz KAGİDER çatısı altında bir araya gelmiş Türkiye’nin girişimci kadınları olarak, tüm kadınları ve onların sivil, mesleki örgütlerini geçtiğimiz yıl Türkiye’nin G-20 Dönem Başkanlığı’na paralel olarak toplanan Kadın-20 Zirvesi’nde oybirliğiyle belirlenen cinsiyet eşitliği ve kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesine yönelik küresel ölçümlenebilir hedeflerin takipçisi olmaya davet ediyoruz.

Geçtiğimiz 16 – 17 Ekim 2015 tarihlerinde İstanbul’da bir araya gelen Kadın20 Zirvesi’nin delegeleri aşağıdaki 2025 yılı hedeflerini belirlediler:

 • Kadınların erkeklere oranla işgücüne katılımını yüzde 20 artırmak,
 • Kadınların erkeklere oranla profesyonel ve teknik işlerde temsil düzeyini yüzde 10 artırmak,
 • Kadınların erkeklere oranla benzer iş için aldıkları ücret düzeyini yüzde 10 artırmak,
 • Kadınların erkeklere oranla yöneticilik pozisyonlarında temsil düzeyini yüzde 10 artırmak,
 • Kadınların erkeklere oranla ücretsiz bakım işlerinde geçirdikleri saat miktarını yüzde 10 azaltmak,
 • Kadınların erkeklere oranla yetişkinlerde okuryazarlık, orta öğrenim ve yüksek öğrenime kayıtlarının kompozit oranını yüzde 10 artırmak,
 • Kadınların finansal bir kurumda hesap sahibi olmalarını sağlayarak, kredi alma ve mobil bankacılık kullanma kompozit oranlarını erkeklere oranla yüzde 10 artırmak,
 • Kadınların erkeklere oranla internet ve cep telefonu kullanımı oranını daha fazla artırmak,
 • Çocuk, yaşlı, engelli ve hasta bakımı sağlayan kurumların sayısının toplam nüfusa oranını yüzde 10 artırmak.

2025 yılına kadar G-20 ülkelerinin gerçekleştirmek üzere belirledikleri bu hedefler Türkiye için şu anlama gelmektedir:

 • Üretim ve hizmet sektöründe istihdam edilen 8 milyon kadına 3 milyon ek istihdam yaratarak bu sayıyı 11 milyona çıkartmak,
 • Mevcut 100 bin kadın girişimciye 50 bin yeni kadın girişimci daha katmak,
 • Kadın istihdam ve girişiminin önündeki en büyük engellerden biri olan çocuk, yaşlı, engelli ve hasta bakımı konularında binlerce adet yeni işletmeyi hayata geçirmek.

2025’e kadar her 8 Mart’ta bu hedefe ne kadar yaklaştığımızın takipçisi olmak, tüm kadınların ve onların örgütlerinin başlıca görevi olmalıdır.

G-20 paralelinde W-20’yi kurarak dünya için bir ilki başlatıp herkesi şaşırtan mevcut hükümetimizin de en büyük sorumluluğu, her 8 Mart’ta bu konuda gerekli adımları atmak, kaydedilen gelişmeler hakkında genel kamuoyunu ve kadın örgütlerini düzenli olarak bilgilendirmek olmalıdır.

Önümüzdeki 10 yılda, 3 milyon daha fazla kadın çalışan ve yüzde 50 daha fazla kadın girişimci demek Türkiye’nin cinsiyet eşitliği ve kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesi konularında örnek gösterilen bir ülke olması demektir.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.