MediaCat

Kadınları güçlendirmeden yoksulluğu yenmek mümkün değil

Bill ve Melinda Gates dünyayı daha iyi bir yer haline getirenin teknoloji değil, sosyal değişim olacağına inanıyor.

Kadınları güçlendirmeden yoksulluğu yenmek mümkün değil

2006 yılında Berkshire Hathaway CEO’su Warren Buffet, Bill and Melinda Gates Foundation’a 31 milyar dolar bağışta bulunmuş ve haber -bağışın büyüklüğüyle de orantılı olarak- gündemi fazlasıyla meşgul etmişti. Gates Ailesi, “bir kişinin bir kişiye verdiği en büyük hediye” olarak tarif ettikleri bağışla bugüne dek ne yaptıklarına dair kapsamlı bir rapor yayınladı. Rapor, Bill Gates‘ten beklenenin aksine hayata dair en büyük etkiyi teknolojinin değil sosyal dönüşümün yapacağını öngörüyor.

Melinda Gates: “Geçtiğimiz 50 yıl içinde doğum kontrol yöntemlerine erişimi kolaylaştırmadan yoksulluğu yenmeyi başarmış tek bir ülke dahi yok.”

Kadınları güçlendirmeden yoksulluğu yenmek mümkün değilGates çiftinin sosyal dönüşüm için özellikle vurgu yaptığı konular ise aşılama ve kadınların doğum kontrol yöntemlerine kolay erişim sağlayarak cinsel yaşamlarının kontrolünü kendi ellerine almaları. Bu anlayışın vakıf açısından ne denli önemli olduğu, Melinda Gates’in “Kadınların güçlerini kısıtlamak herkesi yoksullaştırıyor” ifadesinden de anlaşılıyor.

Gates’lere göre doğum kontrolün yoksulluğun önüne geçilmesinde oynadığı rol, önemli olduğu kadar zaman da isteyen bir süreç. Melinda Gates, “Geçtiğimiz 50 yıl içinde doğum kontrol yöntemlerine erişimi kolaylaştırmadan yoksulluğu yenmeyi başarmış tek bir ülke dahi yok” diyerek bu argümanını destekliyor.

Bill ve Melinda Gates’in 10 yıl önce vakıflarına 31 milyar dolar bağışlayan Warren Buffett’a ithafla yazdıkları rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.