Kadınlar zorla evlendirilmesin diye

Kırgızistan'da kız kaçırma geleneğine, geleneğin kendi öğesiyle karşı çıkan bir kampanya.

06.12.2018 - 17:56 | Sencer Uçar

Kadınlar zorla evlendirilmesin diye

Ülkemizde pek de yabancı olmadığımız kız kaçırma hadiseleri Kırgızistan’da bir hayli yaygın. Hatta her 17 Kırgız kadınından biri, rızası olmadan kaçırılıyor ve evlenmeye zorlanıyor. “Alagaçıp” olarak tanımlanan kız kaçırma geleneğinin ritüellerinden biri de kaçırılan kadının evde “göşögö” adı verilen, beyaz bir örtünün ardında saklanması. Kaçırılan kadınlar, göşögö ardında tutuluyor ve evlenmeye razı olana kadar da bu örtü kaldırılmıyor.

Her ne kadar bu geleneğin önüne yasalarla geçilmeye çalışılmış olsa da, beş yıl boyunca polise bildirilen kız kaçırma vakası 895 ile sınırlı kalmış durumda. Mahkemeye taşınan vaka sayısıysa 28.

Ülkedeki bu insanlık suçuna dur deme niyetindeki Kloop.kg platformu ve ajansı Leo Burnett Moskova, 30 Kasım tarihinde başkent Bişkek’in çeşitli noktalarını göşögö’lerle donattı. Göşögö’lerde, kaçırılan kadınların öyküleri yer alıyordu.

Kampanyayla amaçlanan yalnızca farkındalık yaratmaktan ibaret de değil. Alagaçıp geleneğini engellemeye yönelik yasaların sertleştirilmesi, yüzde 94’ü erkeklerden oluşan emniyet güçlerinin de bu konuda daha hassas olmaları hedefleniyor.

KÜNYE

  • Reklamveren: Kloop.kg
  • Reklam Ajansı: Leo Burnett Moskova
Kaynak: Lbbonline.com, Adweek

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.