Kadın girişimcilerin yol haritası

Türkiye’nin ilk kadın girişimcilik endeksi açıklandı.

10.10.2019 - 16:04 | MediaCat

Kadın girişimcilerin yol haritası

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Türk Tuborg A.Ş. işbirliğinde, Türkiye’deki kadın girişimcileri anlamak ve yaşadıkları zorlukları değerlendirmek amacıyla Türkiye’nin ilk kadın girişimcilik endeksi açıklandı.

Türkiye’de ağırlıklı olarak KAGİDER üyesi olan 438 kadın girişimciyle görüşülen araştırmanın sonuçları, Türkiye girişimcilik ekosisteminin ihtiyaçlarını ve boşluklarını anlamak adına değerli içgörüler barındırıyor.

Globalde Türkiye 15’inci sırada

Türkiye’nin global ölçekte girişimcilik ekosisteminde nerede konumlandığını yıldan yıla ölçümleyen küresel istatistikler mevcut ancak Türkiye’deki kadın girişimci ekosistemine ışık tutan ilk araştırma KAGİDER ve Türk Tuborg A.Ş. işbirliğinde gerçekleştirilmiş bulunuyor. Küresel ölçeğe mercek tutacak olursak; 2018 – 2019  Global Girişimcilik İzleme Raporu, erken aşama girişimcilik aktivitesi toplamında 48 ülke olduğunu ve Türkiye’nin bu ülkeler arasında 15’nci sırada konumlandığını gösteriyor. Ülkelerin girişimciliği destekleyen koşullarını 12 farklı kriterle ölçümleyen ulusal girişimcilik durum endeksine göre ise Türkiye 5,1 skorla Avrupa ve Kuzey Amerika bölgesinde ortalama bir seviyede yer alıyor. Ancak yine de Türkiye hâlâ Slovenya, Yunanistan, İsveç, İsviçre ve Birleşik Krallık gibi kadın girişimcilerin sayısının erkek girişimcilerin yarısından daha az olduğu ülkelerden birisi.

Kadınlar kadınları istihdam ediyor

KAGİDER Başkanı Emine Erdem’in belirttiğine göre, 2002’de yüzde 4 olan kadın girişimci sayısı şu an yüzde 8,8’lere çıkmış durumda. Araştırma sonuçları, katılımcıların eğitim durumunun Türkiye genelinin oldukça üzerinde olduğunu ve kadın girişimcilerin ağırlıklı olarak İstanbul, İzmir ve Ankara’dan geldiğini gösteriyor. Aynı zamanda girişimcilerin yüzde 51’inin 40 yaş altı olduğuna ışık tutan endekse göre, şirketlerin yüzde 32’lik bir kısmı da henüz bir yaşını doldurmamış.

Kadınların kurduğu şirketlerin yüzde 57’sinin 1 ila 5 arası çalışanlı olduğunu belirten endeks, aynı zamanda kadınların kadınları istihdam ettiğini de ortaya koyuyor. Özellikle beş çalışana kadar olan şirketlerde genellikle kadın çalışanlar istihdam edilirken, şirketlerin ölçeği mikrodan makroya doğru ilerledikçe erkek çalışanlar da istihdam edilmeye başlanıyor.

Kadın girişimlerin ağırlıklı olarak sırasıyla toptan, perakende ticaret; ulaştırma ve depolama; imalat üzerine faaliyet gösterdiğine ışık tutan rapor aynı zamanda kadınların girişimciliği, metropollerde çoğunlukla cesaretle özdeşleştirilirken, metropol dışı illerde, güç ile bağdaştırılıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.