Kadın cinayetleri önlenebilir

Filmmor'dan kadın cinayetlerine karşı dayanışma çağrısı.

26.01.2016 - 12:04 | Arzu Nilay Kocasu

Kadın cinayetleri önlenebilir

2009-2013 yılları arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Trabzon, Van ve Diyarbakır olmak üzere yedi farklı ilde gerçekleştirilen “Kadın Cinayetleri Eylem Araştırması”nın sonuçlarına göre belirtilen yıllar arasında gerçekleşen 949 kadın cinayetinin kurbanlarının yüzde 75’i eski kocaları veya sevgilileri, yüzde 20’siyse erkek akrabaları tarafından katledilmiş. Katilleri cinayete yönelten bahaneler ise yüzde 55 gibi yüksek bir oranla ayrılma, reddedilme, kıskançlık ve namus.

Kadınların sinemaya ve medyaya katılımlarını teşvik etmek ve cinsiyetçi olmayan kadın temsil ve deneyimlerini yaygınlaştırmak amacıyla 2003 yılında kurulan Filmmor Kadın Kooperatifi, insanları kadın cinayetleri hakkında bilgilendirmek ve cinayetlere karşı tavır alınmasını sağlamak amacıyla, Kadın Cinayetleri Eylem Araştırması’ndan hareketle Kadın Cinayetleri Acil Eylem Planı‘nı hayata geçirdi.

Geçtiğimiz yılın sonunda hayata geçen projeyi daha geniş kitlelere duyurmak için geçen hafta bir animasyon yayınlayan Filmmor’un “her koldan mücadele edilirse kadın cinayeti önlenebilir” dediği 45 saniyelik spot Rafineri imzası taşıyor.

KÜNYE
Reklam Ajansı: Rafineri
Yönetmen: Yiğit Hepsev
Prodüksiyon: Anima İstanbul
Post-Prodüksiyon: animaistanbul

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.