Julia Roberts’lı Loreal reklamları yasaklandı

İngiltere'de Liberal Demokrat milletvekili Jo Swinson'ın reklam denetim kuruluna şikayetinden sonra Julia Roberts ve süper model Christy Turlington'ın rol aldıkları L’Oreal reklam kampanyaları kaldırıldı.

27.07.2011 - 00:00 | MediaCat

İngiltere’de Liberal Demokrat milletvekili Jo Swinson’ın reklam denetim kuruluna şikayetinden sonra Julia Roberts ve süper model Christy Turlington’ın rol aldıkları L’Oreal reklam kampanyaları kaldırıldı. Jo Swinson ve doğal güzellik savunucuları reklamlarda çok fazla rötuş yapıldığı ve gerçekleri yansıtmadığı iddiasıyla reklam denetim kuruluna şikayette bulunmuşlardı.

Swinson reklamlarda fazla mükemmel ve gerçekçi görünmeyen kadın görsellerinin kullanılmasına karşı uzun süredir çalışmalar yapan bir milletvekili. Son dönemde L’Oréal’in Lancome ve Maybelline reklamlarında kullandığı kadın görsellerinin kaldırılması için Reklam Denetim Kuruluna şikâyette bulundu. Swinson’ın Reklam Denetim Kurulu’na başvurusundan sonra Julia Roberts’ın ve Christy Turlington’ın rol aldığı kampanyalara "abartılı oldukları ve insanları yanlış yönlendirdikleri için" yayım yasağı geldi. 
Lancome’un yüzü olan Julia Roberts’ın iki sayfalık dergi ilanı ünlü moda fotoğrafçısı Mario Testino tarafından çekilmişti.
Turlington’ın rol aldığı Maybelline reklamı da anti-aging (yaşlanma etkilerini giderici) ürünüyle ilgiliydi.
 
Swinson yukarıda yer alan ilanlarda ürünlerin Roberts ve Turlington’ın güzelliğini yaratmadığını, dijital manipülasyonlarla iki ünlünün de yüzünün gerçek dışı bir güzellik kazandığını söylüyor. L’Oréal İngiltere, Maybelline reklamında Turlington’ın yüzünü aydınlatmak, dudaklarını yumuşatmak, kaşları koyulaştırmak ve göz çevresindeki gölgeleri silmek için fotoğraflarla dijital olarak oynandığını kabul ediyor. Fakat özellikle kaz ayağı çizgileri gibi yaşlanma işaretlerinin fotoğraflarda silinmediğine dikkat çekiliyor.
Firma reklamları savunmak için Julia Roberts ve Christy Turlington’ın kırmızı halıdaki fotoğraflarını sunarak, bu iki ünlünün doğal güzeller olduğuna dikkat çekmeye çalışmış. İki fotoğrafta da post prodüksiyon tekniklerinin kullanıldığını kabul eden firma, bu tekniklerin fotoğraflarda büyük bir değişim yaratmadığını da vurgulamış. Firma Roberts ve Turlington ile yaptığı anlaşma yüzünden fotoğrafların dijital manipülasyondan önceki hallerini Reklam Denetim Kurumuna sunamayacağını açıklamış.
Reklam Denetim Kurulu sonuç olarak, fotoğrafların doğallığı konusunda yeterince bilgi sunamayan firmanın reklamlarını durdurma kararı verdi.
Swinson, bu karar sonucunda yaptığı açıklamada, Julia Roberts ve Christy Turlington’ın doğal güzeller olduğunu fakat reklamcılar için abartı düzeyde dijital manipülasyonun artık norm haline geldiğini ve bu durdurma kararının reklamcılara "gerçeğe dönmeleri" için büyük mesaj vereceğini dile getirdi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.