Halkın dörtte üçü şike iddialarına inanıyor

Hitay Yatırım Holding firmalarından DORinsight Araştırma, 1.2 milyon kayıtlı üyesi bulunan Napolyon.com’un veritabanında bulunan taraftarlara şike iddialarıyla ilgili görüşlerini sordu

27.07.2011 - 00:00 | MediaCat

Hitay Yatırım Holding firmalarından DORinsight Araştırma, 1.2 milyon kayıtlı üyesi bulunan Napolyon.com’un veritabanında bulunan taraftarlara şike iddialarıyla ilgili görüşlerini sordu. 22-25 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen ankete göre, halkın yüzde 76’sı iddiaların doğru olabileceğine inanıyor.

Ankete cevap veren Fenerbahçe taraftarları arasında şike olaylarının gerçekliğine inananların oranının, yüzde 49 ile diğer takım taraftarlarına göre oldukça düşük düzeyde olduğu gözlendi. Araştırma, şike söylentilerinden sonra halkın yüzde 45’inin; Fenerbahçe taraftarlarının ise yüzde 24’ünün Aziz Yıldırım’a olan güveninin azaldığını ortaya koydu.

Araştırmaya 81 ilden, yüzde 50’si kadın olmak üzere 2 bin 800 kişi katıldı. Katılanların 721’i futbolla çok ilgilendiğini, 1.092 kişi ilgilendiğini, 696 kişi pek ilgilenmediğini ve 291 kişi ise hiç ilgilenmediğini belirtti.

Araştırmaya göre:

 • Şike söylentileri taraftarların yüzde 61’inin takımına olan inancını sarsmıyor. Şike yaptıkları kanıtlanırsa, yüzde 79 oranında taraftar takım değiştirmeyi düşünüyor.
 • Fenerbahçe taraftarlarının yüzde 46’sı “kişilerin hataları takımlara mal edilemez” derken; diğer takım taraftarları ve takım tutmayanlar ise “suçu olan herkes cezası neyse çekmeli” diyor.
   
 • Halkın yüzde 71’i yaşanan şike skandalının futbolun kalitesini düşürdüğüne, yüzde 74’ü de dış basındaki yankıların Türk Futbolu’na zarar verdiğine inanıyor.
   
 • Yüzde 45 oranında taraftar liglerin ertelenmesi gerektiğini düşünüyor.
   
 • Halkın yüzde 64’ü şike söylentilerinde adı geçen takımların küme düşmeyecekleri yönünde görüş bildiriyor.
   
 • Halkın çoğunluğu, takımların bir alt lige düşürülmesi durumunda en büyük zararı; küme düşen kulüplerin, maç yayını yapan kuruluşun ve sponsor firmaların göreceğine inanıyor.
   
 • Taraftarlar takımlarına ait lisanlı ürün satın alımlarında bir değişiklik olmayacağını söylüyor. Fenerbahçe taraftarları ise daha fazla lisanslı ürün satın alacağını diğer taraftarlara göre daha fazla vurguluyor. 
 • Halkın yüzde 63’ü, kulüplerde şike skandalına karışan belirli isimler yüzünden cezayı tüm kulübün çekmesini doğru bulmuyor.
 • Takımların bir alt lige düşürülmesi durumunda ise bir daha kimsenin şike yapmayacağı, daha temiz bir lig olacağı fakat liglerin hiç bir tadının kalmayacağı düşünülüyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.