MediaCat

‘İzleyiciler yerel içerik görmek istiyor’

Lee Hobbs’a Discovery’nin ilk senaryolu dizisi Klondike’ı ve kanalın yakın dönem planlarını sorduk.

‘İzleyiciler yerel içerik görmek istiyor’

Discovery Channel’ın yeni dizisi Klondike, Nisan ayında Türkiye’de vizyona girdi. Üç bölümlük bir mini-seri olan yapım Discovery Channel‘ın ilk senaryolu dizisi olma gibi bir öneme sahip. 1890’lardaki Klondike Altına Hücumu’nu konu alan dizinin yapımcılığını ünlü yönetmen Ridley Scott üstleniyor. Dizide Game of Thrones‘dan tanıdığımız Richard Madden‘ın yanı sıra Chris Cooper, Tim Roth, Abbie Cornish ve Sam Sheppard gibi ünlü Hollywood yıldızları da rol alıyorlar.

Discovery Channel için önemli bir yenilik olan Klondike‘ı Discovery Networks CEEMEA Bölgesi Gelişen Pazarlar Kanal Yöneticisi Lee Hobbs ile konuştuk. Senaryolu içeriğin Discovery Channel için nasıl bir dönüm noktası olduğunu anlatan Hobbs önümüzdeki dönemlerde Türkiye dâhil CEEMA bölgesinde özgün programlar görebileceğimizi belirtiyor.

Discovery Channel'ın CEEMEA bölgesi sorumlusu Lee Hobbs'a Discovery'nin ilk senaryolu dizisini ve yakın dönem planlarını sorduk.

Klondike ile birlikte Discovery Channel’ın tarihinde yeni bir sayfa açıldığını söyleyebilir miyiz?

Evet, Klondike’ın başlamasıyla Discovery Channel için kesinlikle yeni bir sayfa açılmış oldu. Türkiye’deki yayınımız on yedi yıl önce başladı; bu on yedi yılda Discovery Channel sadece belgesel yayınlayan bir kanal olmaktan çıkıp, içeriğini gerçek hayattan alan, öğrenmeye meraklı izleyicilerimizi tatmin edecek ilgi çekici hikâyeler ve çığır açıcı formatlarla dolu bir eğlence networküne dönüştü.

Zaman içinde bize güvenen ve heyecan verici programlar yaratmak konusunda sürekli sınırları zorlamamızı bekleyen sadık bir izleyici kitlesi edindik. İlk senaryolu dizimiz olan Klondike bizden beklenen programcılığın bir örneğidir.

Senaryolu içerik, gerçek olaylardan kaliteli hikâyeler yaratılmasına olanak tanıdığı için pazardaki bir boşluğu dolduruyor. Klondike bizim senaryolu içerik yönündeki ilk hamlemiz ve devamını getirmeyi düşünüyoruz, o yüzden bu alana dikkat edin.

Klondike’ın arkasındaki vizyon neydi?

Senaryolu içeriğe yönelmeyi epeydir istiyorduk ama doğru senaryo için beklememiz gerektiğini de biliyorduk. Hem izleyicilerimize hitap edecek hem de Discovery Channel’ın temel değerlerinden şaşmayacak bir hikâye olması gerekiyordu.

‘Altınla ilgili programlar Türkiye’de popüler’

Klondike elimize ulaştığında anlatacağımız hikâyenin bu olması gerektiğini hemen anladık. Klondike tarihteki gerçek olaylara dayanan destansı bir hikâye ve bu hikâye kusursuz bir şekilde filmleştirildi. Ridley Scott‘ın yapımcılar arasında yer alması zaten hikâyenin güzel işleneceğinin garantisiydi. Richard Madden (Game of Thrones) ve Tim Roth (Rezervuar Köpekleri) gibi ünlü Hollywood oyuncuları karakterleri öyle gerçekçi canlandırdılar ki izlenenin bir hikâye olduğu unutuldu. Yani, kısaca, Klondike mükemmel bir yapım oldu. Türkiye’deki izleyicilerimiz diziyi çok beğenecekler. Dizi bu yılın başlarında ABD’de yayına girdiğinde reyting rekoru kırdı, bu başarının Türkiye’de de yakalanmasını umuyoruz.

Ayrıca altınla ilgili programların Türkiye’deki izleyiciler nezdinde oldukça popüler olduğunu gördük. Altına Peşinde gibi yapımlar Türkiye’de büyük sükse yaptı. Bu yüzden Klondike’ı Türkiye’de yayınlamak çok mantıklı; çünkü Klondike bu tür özelinde de heyecan verici bir yenilik.

Gerçek ve tarihsel olayların en az kurmaca kadar etkileyici ve eğitici olduğunu gösterdiği için senaryolu içeriğin Discovery Channel için doğru bir yönelim olduğunu düşünüyorum.

Discovery Channel’ın önümüzdeki dönemde televizyon dışındaki mecralar için ne gibi planları var?

Discovery Channel'ın CEEMEA bölgesi sorumlusu Lee Hobbs'a Discovery'nin ilk senaryolu dizisini ve yakın dönem planlarını sorduk.Geçtiğimiz yıl Discovery Channel’ın Türkiye’deki ilk internet sitesini açtık. Sitede özgün içeriğin yanı sıra yayına girecek büyük dizilerimiz ve en popüler programlarımız hakkında ekstra bilgiler bulunuyor. Şu anda sitede Klondike için özel bir uygulamamız var. Adı ‘The Golden Stairs’. Klondike Altına Hücumu hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyen izleyicilerimiz bu uygulamaya bakabilirler. Bu uygulama Türkiye sitesi için ABD’de de kullanılan İngilizce versiyonundan özel olarak uyarlandı. Türkiye’deki izleyicilerimize tüm platformlarda en iyi içeriği getirmeye kararlıyız.

İnternet sitesinin yanı sıra Discovery Channel ve Animal Planet için iki Facebook sayfamız var. Bu sayfaların çok sayıda takipçisi var; bu sayfalar hayranların bir araya gelip Discovery Networks programları hakkında konuşabilecekleri bir forum görevi de görüyor.

Discovery Channel’ın CEEMEA bölgesi için yakın dönem planları neler? SBS Discovery Media gibi birleşmeler olacak mı?

Kısa süre önce Orta Doğu’daki ilk açık kanalımızı satın aldık: Fatafeat. Fatafeat yaklaşık 55 milyon haneye yayın yapıyor ve bölgedeki bir numaralı yemek şebekesi. Bu, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da gelişmekte olan televizyon pazarında erişimimizi artırmak ve TLC gibi kadınlara yönelik yayın yapan paralı kanallarımızı pekiştirmek için attığımız planlanmış bir adımdı. Satın almadan bu yana Fatafeat güçlendikçe güçlendi. 2013 Ramazan ayında reyting rekorları kırdı; sadece Suudi Arabistan‘da kadınlar kategorisinde en çok izlenen üçüncü eğlence kanalı oldu. Bu yıl bu başarıyı tekrarlamayı umuyoruz.

CEEMA bölgesinde bu gibi satın alma fırsatlarını araştırıyoruz ama aslen var olan yatırımlarımızı pekiştirmek ve yerel pazarlardaki kanal portföyümüzü çeşitlendirmekle ilgileniyoruz. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de Discovery Turbo Xtra HD isimli yepyeni kanalımız yayına başladı. Bu kanal sadece D-Smart üzerinden yayın yapıyor. Aynı şekilde bu yıl da Digiturk üzerinden yayın yapan Investigation Discovery ve D-Smart üzerinden yayın yapan Discovery Science HD kanallarımız yayına başladılar. Böylece Discovery’nin ürettiği en iyi içeriği Türkiye’deki izleyicilerimizle buluşturuyoruz. Umarız ileride Türkiye’de yeni kanallar açmaya devam ederiz.

Discovery Channel'ın CEEMEA bölgesi sorumlusu Lee Hobbs'a Discovery'nin ilk senaryolu dizisini ve yakın dönem planlarını sorduk.

Discovery Channel CEEMEA bölgesinde özgün içerik üretecek mi? Türkiye’de üretecek mi?

İzleyicilerin kanallarımızda yerel içerik görmek istediklerinin farkındayız; bazı CEEMEA pazarlarında yerel programlar yapmaya başladık bile. Geçtiğimiz yıl dünya genelindeki yatırımlarımızda prodüksiyona ayrılan bütçeyi 1,5 milyar doların üzerine çıkarmaya karar verdik; bu da Türkiye gibi pazarlarda daha fazla yerel içerik üreteceğimiz anlamına geliyor.

Türkiye’deki izleyicilerimiz bu yıl yayınlanmaya başlayacak olan Game of Stones isimli diziyi beklesinler. Haziran’da başlayacak olan dizi altı bölümden oluşacak ve efsanevi nadir taş avcısı Don Kogen ve ekibinin maceralarını konu alacak. Don ve ekibi bilinen en ender ve en pahalı taşları bulmak için dünyayı dolaşacaklar. Dizinin özel bir bölümünde Don mavi renkli nadir taşı bulmak için Türkiye’ye gelecek.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.