İtibar ekonomisi

İtibar ekonomisinin çıktılarını Oxford Üniversitesi Direktörü Rupert Younger anlattı.

09.11.2017 - 13:45 | Sultan Öncü Arslanoğlu

İtibar ekonomisi

İtibarın Modern Dinamikleri başlıklı oturumuyla sahne alan Oxford Üniversitesi Direktör Rupert Younger itibarın ne anlama geldiği, markalar dünyasında nasıl ayrıştığı ve liderlik pozisyonlarında itibarı koruma önemi konularına değindi.

Kişilerin itibarının toplumsal açıdan öneminden bahseden Younger; Trump’ın Amerika’nın yıllardan beri geliştirdiği markasının itibarında dalgalar yarattığı örneğini verdi. Yıkıcı inovasyonlardan Airbnb ve Uber’i örnek göstererek bu girişimlerin servetlerini itibar ekonomisine dayandırarak elde ettiklerini söyledi:

“Airbnb tek bir otel odasına sahip olmadan bir servet yarattı. İnanılmaz bir franchising sistemi yarattılar. Bu inovasyonlar itibarın ekonomisini fark ettiler. Diğer iyi örnek de Uber. Uber kapsamında reytinglerinizi düşürürseniz neler olacağını ortaya koyduğumuz bir araştırma yürütüyoruz. Diyelim ki 4,5 sizin dereceniz… O zaman araç bulma dakikanız düşüyor. 2’den düşükse Uber taksisi bulmanız 20 dakikaya çıkıyor. Bu da maliyet getiriyor. O yüzden itibar ekonomisi diyoruz. Bu sisteme uymayanlar cezasını çekiyor. Ekonomi itibarla yürüyor yani.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.