İşverenler adayları önce internette araştırıyor

Monster.com.tr işverenlerin işe alımlarda, adayların iş başvurularında interneti ne kadar etkin kullandığını araştırdı.

09.08.2010 - 00:00 | MediaCat

Monster.com.tr işverenlerin işe alımlarda, adayların iş başvurularında interneti ne kadar etkin kullandığını araştırdı. Türkiye’nin önde gelen 155 şirketinin İnsan Kaynakları Yöneticileri ve 2100 adayla yapılan “Online İtibar Araştırması” çarpıcı sonuçlarıyla dikkat çekiyor. Araştırmaya göre, işverenlerin yüzde 64’ü adayları değerlendirirken online profillerini de göz önünde bulunduruyor. Buna karşın adayların yüzde 68’i online itibarlarının işe alımdaki öneminin farkında bile değil!

Monster’in Türkiye ofisi, işe alımlarda ve iş başvurularında internetin ne kadar etkin kullandığını ortaya koyan “Online İtibar Araştırması”nı gerçekleştirdi.  Türkiye’nin önde gelen 155 şirketinin İnsan Kaynakları Yöneticisi ve 2100 adayla yapılan araştırmaya göre, işverenlerin yüzde 64’ü iş görüşmelerinden önce ya da sonra internette adayların profillerini inceliyor. İşverenlerin adaylar hakkında bilgi almak için inceledikleri siteler arasında, Google, Facebook, Linkedin ve Twitter yer alıyor. Bu gibi sitelerde profili bulunan adayların online itibarları işe alımlarda önemli bir etki yapıyor.

Monster üzerinden 2100 adaya bu konudaki fikirleri sorulduğunda ise ortaya çıkan sonuç işverenlerin tam tersi ir durumu ortaya koyuyor. Adaylara internet üzerindeki online profillerinin işverenler tarafından dikkate alınıp alınmadığı sorulduğunda, anket katılımcılarının yüzde 32’si evet yanıtını verirken, yüzde 68’i işverenlerin online profillerine bakmadığını düşünüyor!

Türkiye sosyal medya kullanımında dünya liderleri arasında!

Türkiye’de nüfusunun yarısı 30 yaşın altında, ve Avrupa’nın en genç çalışanları da Türkiye’de bulunuyor. Dünyada internet kullanıcı sayısında 11’inci, Facebook kullanıcısı sayısında dünyada 4’üncü, Avrupada birinci sırada yer alıyor. Türkiye’de internet kullanan nüfusun yüzde 77’si 16-34 yaş arasında ve bu genç nüfus haftada en az 8 saatini internette geçiriyor. Sosyal networking günümüzün yükselen trendlerinden biri. Türkiye’de internet kullanıcıları  zamanın büyük bir kısmını sosyal mecralarda geçiriyor.

Adaylar ve işverenler iş arayış ve işe alım süreçlerinde sosyal medya kanallarına sıklıkla başvuruyor. Monster, bu noktadan hareketle hem iş arayanların arayış süreçlerini kolaylaştırmak, hem de işverenlerin, kişiler hakkında profesyonel anlamda bilgi edinebilmelerine olanak tanımak ve şirketlerin işveren markalarını yeni nesil iletişim kanallarında gösterebilmesine olanak sağlamak amacıyla sosyal medya kanallarını etkin olarak kullanıyor. 

Monster’den adaylara “online itibar artırma” önerileri

Monster uzmanları, Online İtibar Araştırmasında çıkan çelişkili durumu adayların lehine çevirecek öneriler sunuyorlar. Adayların iş arama süreçlerinde daha başarılı olmaları için online profilleriyle iyi bir itibar yaratmaları konusunda yapmaları gerekenler şöyle sıralıyorlar:

Sosyal Networking Gaflarından Uzak Durun ve iyi bir E-İtibar yaratın!

1-Kendinizi Google’layın: Google ve Yahoo gibi popüler arama motorlarına kendi adınızı aratın. Karşınıza itibarınıza zarar verebilecek bilgiler çıkarsa, bilgilerin yer aldığı siteyle iletişime geçip kaldırılmasını sağlayın.
2-Sosyal Networking sitelerindeki profillerinizi gözden geçirin: Facebook , Linkedin, Friendfeed  gibi sitelerde müstakbel işvereninizi rahatsız edebilecek fotoğraflar ya da hikayeler paylaşıp paylaşmadığınıza bakın. Arkadaşlarınız, hakkınızda negatif bir şey yazmış mı kontrol edin. Facebook’ta üye olduğunuz grupları da gözden geçirmeyi unutmayın. Youtube’da yayınladığınız video içerikleri ya da Twitter’daki yazılarınızın da işverenler tarafından görülebildiğini unutmayın!
3-Kişisel web sitenizi ve blogunuzu gözden geçirin: İşverenlere ters düşebilecek konuları ya da deneyimlerinizi kişisel web siteniz ya da blogunuzda paylaşmamaya dikkat edin.
4-Kendi tarzınızı seçin: Sosyal networking servislerinin size sunduğu her çağrıya balıklama atlamayın. Bazı siteler profesyonel alanlara yönelirken, bazıları kız/erkek arkadaş bulmaya yoğunlaşmıştır. Birçoğu ise iş ve keyfi aynı anda sunar: Bir anda yeni bulduğunuz arkadaşınızla mucizevi bir uyum yakalayabilir ve sonra onun aslında hayallerinizin şirketinde çalıştığını öğrenebilirsiniz.
5-Profilinizi düzenleyin: Sadece eğlence amaçlı oluşturulmuş sosyal networking siteleri bile kariyeriniz için olumlu bağlantılar kurmanızı sağlayabilir. Müstakbel bir patronun görmesini istemeyeceğiniz hiçbir şeyi profilinizde bulundurmamaya özen gösterin. Bu özellikle profesyonel amaçlar için kullandığınız siteler için dikkate alınması gereken bir nokta. Potansiyel firmalar sizin online profilinize ulaşabilir ve buradan sizinle ilgili bir yargıya varabilirler. Bunu aklınızda bulundurun ve profilinizi potansiyel firmaların görmelerini isteyeceğiniz şekilde düzenleyin.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.