İrlanda’dan kültür sanat sektörüne pandemi desteği

Hükümet, kültür sanat ve etkinlik sektörlerinde çalışanları finansal olarak destekleyecek.

12.01.2022 - 12:25 | Simge Şenses

İrlanda'dan kültür sanat sektörüne pandemi desteği

Pandemi sürecinde insanların bir araya gelmelerini gerektiren sanatsal faaliyetlerin durma noktasına gelmesiyle, kültür sanat sektörü ağır bir sınavdan geçti. Çalışanlar için bu sınavın yükünü bir nebze hafifletme gayretindeki İrlanda hükümeti ise sektör çalışanlarına bir süreliğine sabit gelir sağlayacak bir mali destek programı üzerinde çalışıyor.

Sektörün toparlanmasına katkı sağlamayı hedefleyen program kapsamında, kültür sanat ve etkinlik sektörlerindeki 2 bin kişiye üç yıl boyunca maaş bağlayacak olan İrlanda hükümeti, bunun için hazineden 25 milyon euro fon ayıracak. BBC’ye göre, hükümet saatlik ücret olarak 10,50 euro dağıtmayı düşünüyor. Bu miktarın sonradan revize edilmesi de söz konusu.

Hükümet şimdilik uygunluk kriterleri ve seçim süreci üzerinde çalışmaya devam ediyor ve halktan, programın ayrıntılarını tamamlamaya yardımcı olmak için 27 Ocak’a kadar çevrimiçi bir istişareye katılmalarını istiyor.

İrlanda Kültür Bakanı Catherine Martin konuya dair kararlılığını, “Pandeminin sektörde kalıcı bir zarar yaratmamasını ve bu programın İrlanda’daki sanatın her zamankinden daha güçlü bir şekilde geri dönmesine yardımcı olmasını sağlamaya kararlıyım” sözleriyle dile getiriyor.

ARTnews’a göre benzer bir program San Francisco’da da yürütülüyor. Şehir, 2022’de altı ay boyunca 130 kadar sanatçı ve sektör çalışanına aylık bin dolar gelir sağlamak için 6 milyon dolar fon ayırmıştı.

Kaynak: BBC, Design Taxi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.