‘İran tüketicileri markalarını bekliyor’

İran pazarı ve markaların gençlik sırları...

09.11.2016 - 14:38 | MediaCat

'İran tüketicileri markalarını bekliyor'

Brand Week Istanbul’un ilk günü Marketing Day’de verilen ilk aranın ardından sahne sırası, yeni nesil araştırma ajansı Insites Consulting’in kurucusu Joeri Van Den Bergh’deydi. “Markalar Nasıl Genç Kalır: Y ve Z Kuşakları İçin Markalama” kitabıyla uluslararası başarı elde eden Van Den Bergh’in “Markalar nasıl genç kalır?” başlıklı interaktif sunumu, Y ve Z Kuşaklarının alışkanlıkları ve karakteristik özelliklerine odaklandı.

Van Den Bergh’in Babyboomers, X, Y ve Z Kuşaklarını kapsayan kuşaklararası araştırmalarından hareketle hazırladığı sunumu, Z Kuşağı’nın üç temel özelliğini ve bu özelliklerin bugünün pazarlama iletişimi dünyasında ne ifade ettiğini ortaya koydu.

'İran tüketicileri markalarını bekliyor'

Yeni jenerasyon kimdir, ne ister?

Van Den Bergh, Starbucks, Nike ve Pepsi gibi uluslararası markaların yeni kuşağa dair çalışmalarından örneklerle süslediği konuşmasında, Z Kuşağı’nın üç temel niteliğini Brand Week Istanbul katılımcılarıyla paylaştı. Van Den Bergh yeni neslin, “Snappy” (Hızlı, kıpır kıpır), daha iyi bir dünyanın hayalini kuran ve “ne yapacaksam bırak da kendi istediğim gibi yapayım” diyen bir kuşak olduğunu ve yeni dünyaya ayak uydurmak isteyen markaların bu gerçeklerin farkına varmak zorunda olduklarının altını çizdiği konuşması, katılımcıların alkışları eşliğinde sonlandı.

‘İran’da görüşmek üzere!’

'İran tüketicileri markalarını bekliyor'
Marketing Day’de öğle yemeğinden önceki son oturum, dnaunion CEO’su ve Gerhard Barcus / CERTIUS Genel Müdürü Nasser Pashapour Nikoo’ya aitti. Nikoo Ambargonun Ardından İran 101 isimli sunumuna İran’ın zıtlıklar ülkesi olduğunu söyleyerek ve ülkeyi daha yakından anlamamızı sağlayan veriler paylaşarak başladı. Nikoo Suudi Arabistan, İran ve Türkiye pazarındaki tüketici davranışlarını; müzik, spor, bilgisayar kullanımı, yeme alışkanlıkları ve risk alma düzeyleri bakımından karşılaştırdı. İran tüketicilerini ise bireyseller, pasif tüketiciler, kâşifler, fiyat hassasiyeti olan tüketiciler, yeni deneyimciler ve lüks tüketiciler olarak gruplaştırdı.

Nikoo İran’da Batı markalarının kalite anlamına geldiğini belirtti ve konuşmasını “İran’da görüşmek üzere!” diyerek noktaladı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.