İnternette gezindikçe kızaran bir lamba

İsveçli sigorta şirketinden ekran bağımlılığıyla mücadelede ilginç bir yöntem.

10.10.2018 - 17:41 | Sencer Uçar

İster tablet olsun ister cep telefonu ya da bilgisayar, günümüzde birçok insan günün önemli bir kısmını ekran karşısında, internette gezinerek geçiriyor. Sağlık açısından pek de olumlu etkileri olmayan ekran bağımlılığı ise özellikle gençler için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Peki, internette geçirdiğimiz sürenin yeterli olup olmadığını nasıl bilebiliriz?

Toplumsal sürdürülebilirlik ve dijital sağlık alanlarındaki faaliyetleriyle nam salan İsveçli sigorta şirketi Länsförsäkringar, aileleri internette lüzumsuz zaman geçirmeleri konusunda uyarmak ve ekran başında geçirilen süreyi azaltmak adına devreye deneysel bir ürünü, Skärmfri (Ekransız / Screenfree) adlı lambayı sokuyor.

Reklam ajansı Stendahls imzalı Skärmfri, dört kişilik bir ailenin ekran kullanım süresini iki saatle (kişi başına 30 dakika) sınırlandırmak için tasarlanmış. Evdeki Wi-Fi ağına ve ağdaki tüm cihazlara bağlanan lamba, ekran kullanımı iki saatlik sınırı aştığı zaman yavaş yavaş kızarmaya başlıyor; beyaz ışığın kırmızıya dönmesiyle birlikte aileye ekran başından ayrılma zamanının geldiğini hatırlatıyor.

Skärmfri, çevrimiçi ve çevrimdışı hayat arasında sağlıklı bir denge kurulması adına insanların ekran kullanım sürelerini takip eden Skärmhjälpen’in (Ekranyardım / Screenhelp) sunduğu araçlar arasında yer alıyor. Taban fiyatı 5 bin İsveç kronu olan lamba henüz geliştirme aşamasında ve satışından elde edilen gelirin, sosyoekonomik açıdan risk altında bulunan bölgelerdeki öğrenci ve öğretmenlere ekran bağımlılığı hakkında verilecek eğitimler için kullanılması amaçlanıyor.

KÜNYE

  • Reklamveren: Länsförsäkringar
  • Reklam Ajansı: Stendahls İsveç
Kaynak: Lbbonline.com, Creativity Online

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.