MediaCat

İnterneti düzeltme çağrısı

Sporda kadınların görünürlüğünü artırmak isteyen DDB Yeni Zelanda’nın hatalı arama sonuçlarını düzeltebilmek için yardıma ihtiyacı var.

İnterneti düzeltme çağrısı

İnternet arama sonuçlarına göre uluslararası maçlarda en çok gol atan futbolcu 118 golle Cristiano Ronaldo, sıralamada en uzun süre 1 numara olan tenisçi 373 haftayla Novak Đoković. Gerçekler ise pek öyle değil. Kanadalı Christine Sinclair’in milli formayla attığı gol sayısı 190, Steffi Graf’ın 1 numara olduğu hafta ise 377. Reklam ajansı DDB Yeni Zelanda’nın ise kadın sporculardan ziyade erkeklerin başarılarının dikkate alındığı bu adaletsizliğe çok haklı bir itirazı, bir de yardıma ihtiyacı var.

Ajansın ülkede kadın sporcuları destekleyen bazı kuruluşlar ve aralarında Birleşmiş Milletler bünyesindeki Football for the Goals inisiyatifinin pazarlama danışmanlığını yürüten Team Heroine’in kurucu ortağı Rebecca Sowden gibi bireylerle birlikte hayata geçirdiği  “Correct the Internet” kampanyası, arama sonuçlarındaki hataları düzeltmeyi ve kadın sporcuların görünürlüğünü artırmayı hedefliyor.

Correcttheinternet.com adresinde çeşitli spor dallarından hatalı arama sonuçları sıralanıyor. Ziyaretçiler, düzeltilmesini talep ettikleri hatalı sonuçları seçerek, farklı arama motorlarına önceden hazırlanmış geribildirimleri yollayabiliyor.

DDB Yeni Zelanda Kreatif Direktörü Gary Steele, ajansın FIFA Kadınlar Dünya Kupası çalışmaları esnasında ortaya çıkan fikrin eseri olan kampanyayı, “Dünyanın en iyi futbolcularını araştırdığımız sırada futbolda rekorların kadınların elinde olduğunu keşfettik. Fakat doğruları öğrenmek için basit, cinsiyetsiz sorular karşısında internet arama sonuçları erkekleri kadınların önüne yerleştiriyordu. Ekibimizden birinin yeğeni okul projesi için futbolcuları araştırırken de aynı sorun oluşuyordu ki bu da durumun ciddiyetini pekiştiriyordu” yorumunda bulunuyor. Kampanya için geniş çaplı bir araştırma çalışması gerçekleştirdiklerini söyleyen Steele, 30’dan fazla hata bulduklarını ve bulmaya devam ettiklerini de ekliyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.