İnterneti bekleyen gizli tehlike

Gesicht Zeigen!, özgürlüğün savunusu için sahneye Hitler'i davet ediyor.

07.03.2018 - 13:53 | Sencer Uçar

İnterneti bekleyen gizli tehlike

“Burada yalnızca Alman gençliğinde değil, tüm dünya gençlerine sesleniyorum. Çünkü internet, fikrimizi tüm sınırların ötesine taşıyacak. Genç destekçiler bulmak için Twitter’ı, Facebook’u, YouTube’u kullanacağız. Sahte haberler yayacağız. Arama motorlarlarının algoritmalarını maniple ederek, sıralamalarda en üstlere çıkacağız. Bugün Almanya google’lıyor bizi. Yarın ise tüm dünya…”

Bu sözler; zenofobiye, ırkçılığa, antisemitizme ve sağ kökenli her türlü şiddete karşı farkındalık yaratma amacındaki Berlin merkezli Gesicht Zeigen! (Şimdi Yüzleş!) adlı organizasyonun Ogilvy & Mather UK imzalı reklam filminde, Adolf Hitler’in ağzından dökülüveriyor. Güçlü sosyal medya kullanımlarıyla aşırı sağcı aktivistlerin günümüz internet dünyasında yaptıklarıysa, Hitler’in ağzındanmış gibi dinlediklerimizden pek de farklı değil.

Gesicht Zeigen!’in ortak CEO’larından Sophia Oppermann, sosyal medyanın mizantropiye terk edilemeyeceğini, özgürlüğün ise ajitasyon ve nefrete karşı hem online hem de offline dünyada savunulması gerektiğini söylüyor. Gesicht Zeigen! Genel Müdürü Rebeca Weis ise kampanyanın amacını, ırkçılığın tehlikelerini gözler önüne serilmesi ve platforma yeni üyeler kazandırılması olarak açıklıyor.

Leni Riefenstahl’ın yönettiği Nazi propaganda filmi İradenin Zaferi’nden bir kesitin sunulduğu reklam filminin yer aldığı mecralar, aşırı sağcı propagandanın en sık görüldüğü Twitter, Facebook, Vimeo ve YouTube. Almanya’daki bazı sinemalarda da boy gösterecek olan kampanya, hazırlanan afişlerle de destekleniyor.

KÜNYE

  • Reklamveren: Gesicht Zeigen!
  • Reklam Ajansı: Ogilvy & Mather UK
Kaynak: LBBOnline

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.