İnternet yayınlarına RTÜK denetimi TBMM’de kabul edildi

İnternet üzerinden yapılan yayınlara RTÜK denetimi geldi.

22.03.2018 - 10:08 | Sencer Uçar

RTÜK'ten televizyon kanallarına yangın haberleri uyarısı

İnternete RTÜK denetimi getiren tasarı, dün akşam saatlerinde TBMM’de kabul edildi.

TBMM’de görüşmeleri süren torba yasa tasarısındaki söz konusu düzenlemeye göre; radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerini sadece internet ortamından sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcıları RTÜK’ten yayın lisansı, bu yayınları internet ortamından iletmek isteyen platform işletmecileri de yine RTÜK’ten yayın iletim yetkisi alacak. RTÜK’ün talep etmesi durumunda, yayın hakkı ya da lisansı bulunmayan veya bu hak ve lisansları iptal edilen yayınlara ilişkin sulh ceza hakimi tarafından içeriğin çıkarılması ya da erişimin engellenmesine karar verilebilecek. RTÜK’ün talebi en geç 24 saat içinde, duruşma yapılmaksızın karara bağlanacak. Söz konusu karara itiraz, Ceza Mahkemesi Kanunu hükümlerine göre gerçekleştirilebilecek.

Yayın hakkı ve iletim lisansı verilmesi ile söz konusu yayınların denetlenmesi ve getirilen bu düzenlemenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar, RTÜK ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından altı ay içerisinde, birlikte çıkarılacak yönetmelikle düzenlenecek.

Kaynak: hurriyet.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.