İnternet TV’nin pabucunu dama attı

?İnternet kullanımının hızla yaygınlaşması ve 3. Nesil (3G) devrimi gibi teknolojik gelişmeler, insanların tüketim alışkanlıklarını da değiştiriyor...

23.02.2010 - 00:00 | MediaCat

İnternet kullanımının hızla yaygınlaşması ve 3. Nesil (3G) devrimi gibi teknolojik gelişmeler, insanların tüketim alışkanlıklarını da değiştiriyor.

Son yıllarda geniş içerik paylaşımı sağlayan sosyal ağların da hızlı yükselişi değişimi tetikledi. Motorola’nın son araştırması, içerik paylaşımı ve sosyal ağ kullanımındaki artışa dikkat çekiyor.

Araştırmaya göre internet ve mobil araçlardan video izlenimi TV’yi yakalamış durumda. Hatta İsveçliler, canlı televizyon yayınından çok, internetten canlı video izlemeyi tercih ediyorlar. Televizyon izleme yüzde 28’de kalırken, internetten video seyretme yüzde 48’e ulaşmış durumda.

Motorola Ev ve Ağlar Mobilete tarafından yaptırılan ‘Avrupa Medya Katılım Barometresi’, Avrupalı tüketicilerin yüzde 70’inin iletişim cihazları üzerinden içeriği düzenli olarak paylaştığını ortaya koydu. 16-64 yaş arasında 3 bin 500 Avrupalı katılımcıyla 15 dakikalık telefon görüşmesi yoluyla yapılan araştırmaya göre kitle iletişim araçlarını devamlı kullanan tüketiciler daha özelleştirilmiş erişim yolları arıyor. Araştırmaya göre, evde ya da hareket halindeyken iletişim araçları üzerinden düzenli olarak bilgi paylaşımında İngiltere yüzde 87 ile lider durumda. İngiltere’yi yüzde 74 ile İspanya, yüzde 68 ile İsveç, yüzde 64 ile Fransa ve yüzde 59 ile Almanya takip ediyor. İngiliz tüketicilerin yüzde 70’i, haftada en az bir kez televizyonda canlı yayın izlerken, içeriğe diğer araçlar üzerinden de giderek artan bir oranda erişim yaptıkları gözleniyor. İlginç biçimde televizyonda canlı yayın izleme tercihi ağır basmayan tek ülke İsveç. Araştırma sorularını cevaplandıran İsveçliler, canlı televizyon yayınından çok (yüzde 28), internetten canlı video izlemeyi tercih ediyorlar (yüzde 48). Tüketiciler, aynı zamanda geliştirilmiş uygulama kalitesi de talep ediyor. Tüketicilerin yarısı, daha fazla kullanılabilir HD (high definition/yüksek çözünürlüklü) programı yapılmasını istiyor.

Medya Katılım Barometresi’ni yorumlayan Motorola Ev ve Ağlar Mobilite EMEA Başkan Yardımcısı Steve McCaffery, "Araştırmamız, TV alanında yeni bir çağa girdiğimizi gösteriyor. Bu süreci ‘Televizyonun İnternet Çağı’ olarak tanımlıyoruz." ifadelerini kullandı. McCaffery, internet, sosyal ağlar ve akıllı telefonların her yaştan insanı kapsayacak şekilde tüketicinin içeriğe erişimini değiştirdiğini kaydetti.

Sosyal ağ kullanımı yüzde 90’ın üzerinde

Araştırmaya göre, İngiltere’deki tüketicilerin yarısından fazlası, TV uygulamalarında isteğe göre uyarlanmış, yani özelleştirilmiş izlemeye ilgi duyuyor. Bulgular, tüketicilerin kuşaklar arasında sosyal ağlarla bağlantı kurduklarını ve aynı düşüncede oldukları insanlara programları önerebilmek için televizyon setlerini daha iyi kullanmak istediklerini söylüyor.

Örneğin, Milenyum kuşağının yüzde 45’i, aile, arkadaş ve meslektaşlarına televizyonla ilgili içerik önerileri yapmayı seviyor. Her kuşak hâlihazırda sosyal ağlarla erişim sağlıyor. Bu oran, Milenyum kuşağında (16-29 yaş arası) yüzde 99, X jenerasyonunda (30-44 yaş arası) yüzde 99, Baby Boomer (İkinci Dünya Savaşı sonrası bebek patlaması, 45-64 yaş arası) kuşağında ise yüzde 93 olarak dikkatleri çekiyor. Sosyal medyaya erişim sağlamak için hangi araçları kullanmak istedikleri sorulduğunda, televizyonun yüzde 70, bilgisayarın yüzde 71 ve mobil telefonun yüzde 84 tercih oranlarıyla en popüler erişim yöntemleri olarak öne çıktığı gözlemleniyor.???

Kaynak: Zaman

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.