MediaCat

2022’nin en iyi global markaları

Interbrand, En İyi Global Markalar 2022 listesini paylaştı.

2022’nin en iyi global markaları

Interbrand tarafından belirlenen En İyi Global Markalar sıralamasının 2022 sonuçları açıklandı.

100 markanın toplam değerinin yüzde 16’lık rekor büyümeyle 3 trilyon doları aştığı En İyi Global Markalar 2022’de teknoloji markalarının ilk 10’daki hâkimiyeti devam etti. Zirvenin uzun yıllardır değişmeyen sahibi Apple yüzde 18 büyümeyle liderliğini pekiştirirken, geçtiğimiz yıl listede üçüncü sırada boy gösteren Microsoft ikinciliği Amazon’dan devraldı. Üçüncü sıraya gerileyen Amazon’u dördüncü sırada Google, beşinci sırada Samsung takip etti.

Coca-Cola altıncılığı Toyota’ya devrederek yedinci sıraya gerilerken, Mercedes-Benz sekizinci sıradaki yerini korudu. Bir basamak yükselen Disney dokuzunculuğu elde ederken, geçtiğimiz yıl 11’inci sırada yer alan Nike ilk 10’a son sıradan dahil oldu. 2021’de en değerli global markalar arasında dokuzunculuğu elde eden McDonald’s ise bu yıl 11’inci sıraya geriledi.

En hızlı büyüyen Microsoft

En İyi Global Markalar 2022’de ikinci sıraya yerleşen Microsoft, marka değerini geçen seneye kıyasla yüzde 32 artırarak en hızlı büyüyen markalar arasında ilk sırada geldi. Yılın en hızlı büyüyen markası Microsoft’u 2021’in bu alandaki lideri Tesla ve Chanel izledi. Her iki marka da marka değerlerini yüzde 32 artırmayı başardı.

Listeye üç yeni marka eklendi

Marka değerini 13,4 milyar dolara taşıyan Airbnb bu yıl sıralamaya 54’üncü basamaktan dahil oldu. Airbnb’nin yanı sıra bu yıl listeye Redbull ve Xiaomi de katıldı. 11,5 milyar dolar marka değeriyle Redbull 64’üncü, 7,3 milyar dolar marka değeriyle Xiaomi ise 84’üncü sırada yer aldı.

Interbrand En İyi Global Markalar 2022’ye buradan ulaşabilirsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.