MediaCat

2021’in en iyi global markaları

Interbrand, En İyi Global Markalar 2021 listesini yayınladı.

2021’in en iyi global markaları

Interbrand’in her yıl paylaştığı En İyi Global Markalar sıralaması 2021 sonuçlarıyla karşınızda.

Bu yıl toplam değeri yüzde 15 artarak 2,67 trilyon dolara ulaşan tablodaki büyüme, yayınlanmaya başladığı 1999 yılından bu yana kaydedilen en büyük büyüme olarak tarihe geçti. Toplam tablo değerinin üçte birini listenin ilk üç markası (Apple, Amazon, Google) oluşturdu. 8 yıldır zirvenin sahibi olan Apple‘ın yerini koruduğu, ilk 10’un ise değişmediği görüldü. Amazon‘un büyüme oranının geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 36 gibi önemli bir oranda düşmesi, yine dördüncü sırada konumlanan Google‘ın geçtiğimiz sene yüzde 1 küçülmeyle yer aldığı listede bu yıl yüzde 19 büyümeyle boy göstermesi dikkat çekti.

2020 sıralamasında 13’üncü olan Facebook‘un 15’inci sıraya gerilediği görülürken, 15’inci sıradaki Nike‘ın ise geçtiğimiz yıl yüzde 6 olan büyümesini yüzde 24’e çıkararak 11’inci sıraya yükselmesi göze çarptı.

Yılın en hızlı büyüyen markası Tesla

Marka değerinde yüzde 184’lük artış ve 36 milyar dolarlık marka değeriyle 26’ncı sıradan 14’üncü sıraya sıçrayan Tesla, 2021’in en hızlı büyüyen markası oldu. Buradaki marka değeri kavramı piyasa değeriyle karıştırılmamalı zira hesaplama, markalı ürün veya hizmetlerin finansal performansı, markanın satınalma kararlarında oynadığı rol, rekabet gücü, sadakat yaratma kabiliyeti ve dolayısıyla geleceğe yönelik sürdürülebilir talep ve kârı içeren Interbrand metodolojisine dayandırılıyor.

Listenin en yeni markası Sephora

Sephora, bu yıl ilk 100’e son sıradan dahil olarak listeye katılan tek yeni marka oldu. Dahiliyetiyle birlikte LVMH Group, diğer dört markasıyla (13’üncü sıradaki Louis Vuitton, 77’nci sıradaki Dior, 92’nci sıradaki Tiffany&Co. ve 95’inci sıradaki Hennessy) birlikte tablodaki en büyük grup haline geldi.

2021’in en iyi global markaları

1 Temmuz 2020 – 30 Haziran 2021 dönemi verilerini yansıtan Interbrand En İyi Global Markalar raporunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.