Instagram’dan gençlere yönelik önlem paketi

Facebook'tan Instagram kullanan gençlerin ruh sağlığını iyileştirmeye yönelik yeni adım.

11.10.2021 - 17:18 | Simge Şenses

Instagram'dan gençlere yönelik önlem paketi

Facebook, Instagram’ın gençlerin psikolojisi üzerindeki olumsuz etkilerine ilişkin aldığı eleştirilere yanıt olarak yeni güvenlik önlemleri açıkladı. Şirketin küresel ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı Nick Clegg CNN’e verdiği röportajda, Facebook’un savunmasız gençlerin Instagram deneyimlerini iyileştirmeye yardımcı olmak için üç yeni önlem hazırladığını belirtti.

“İnsan doğasını değiştiremeyiz” diyen Nick Clegg sözlerine şöyle devam etti: “İnsanlar her zaman kendilerini başkalarıyla, özellikle de kendilerinden daha şanslı olanlarla karşılaştırma eğilimindedir. Bizim elimizden gelense ürünümüzü değiştirmek ve tam olarak bunu yapma gayretindeyiz.”

Bahsi geçen önlemler dahilinde şirket, yetişkinlerin gençlerin aktivitelerini denetlemelerine olanak sağlamanın yanı sıra; çok sayıda zararlı içerik tüketen gençleri farklı içeriklere yönlendirecek ve platformda fazla zaman geçirenlere zaman zaman mola vermelerini hatırlatacak.

Röportajında Facebook’un yüzleştiği sorunu toplumun genel bir sorunu olarak çerçevelemeye çalışan Nick Clegg, uykusuzluk, endişe ve depresyondan mustarip gençler için Instagram’ın olumlu bir deneyim sunduğu iddiasını yineledi. Bununla birlikte Clegg’in yorumları, Wall Street Journal’da yayınlanan ve ABD’li veri mühendisi Frances Haugen’ın belgelerine dayanan raporla örtüşmüyor. Facebook’un dahili araştırmacıları, şirketin her üç genç kızdan birinin beden imajına ilişkin sorunlarını daha da kötüleştirdiğini belirtiyor. Araştırmacılar, gençlerin kaygı ve depresyon hallerindeki artış için Instagram’ı suçladıklarını ve bu yanıtın tüm gruplarda tutarlı olduğuna da parmak basıyor.

Haugen’ın Facebook’un kârını gençlerin zihinsel sağlığının önüne koyduğu iddialarına yanıt olarak Clegg, Facebook’un güvenlik alanında yaptığı 13 milyar dolarlık yatırımın “Twitter’ın son dört yıllık toplam gelirinden daha fazla” olduğunu vurguluyor. Ayrıca, şirketin bu konu özelinde çalışan 40 bin kişilik bir ekibi olduğunu belirtiyor ve “Dediğim gibi, sihirli bir değnekle herkesin hayatını mükemmelleştiremeyiz. Yapabileceğimiz şey, ürünlerimizi geliştirmek ve kullanımları kadar güvenli ve keyifli hale getirmek” diyor.

Kaynak: Gizmodo

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.