“İnsanları tutkularıyla bir araya getirmeyi seven bir markayız”

Şampiyonlar Ligi finalinin ardından Mastercard'ın kampanya sürecine dair detayları Mastercard Hızlı Gelişen Pazarlar Pazarlama ve İletişim Başkan Yardımcısı Ceren Türkben Kaya'dan dinledik.

08.06.2021 - 12:08 | MediaCat

Pandemi gölgesinde oynanan bir sezonun ardından UEFA Şampiyonlar Ligi heyecanı, İngiliz ekipleri Chelsea ve Manchester City arasında, İstanbul’da oynanmasına sayılı günler kala Portekiz’in Porto şehrine alınan finalle sona erdi. Organizasyonun sponsorluğunu uzun yıllardır sürdüren Mastercard da futbol tutkunlarıyla birlikte final heyecanına ortak oldu. Markanın kampanya sürecini Mastercard Hızlı Gelişen Pazarlar Pazarlama ve İletişim Başkan Yardımcısı Ceren Türkben Kaya’dan dinledik.

Mastercard’ın Şampiyonlar Ligi ve futbolla ilişkisinden bahsedebilir misiniz? Uzun soluklu işbirliğinin sırrı nedir?

Mastercard olarak insanları tutkularıyla bir araya getirmeyi seven bir markayız ve 25 yıldan uzun süredir Avrupa’nın en önemli futbol etkinliğinin sponsoru olmaktan gurur duyuyoruz. Başarılı işbirlikleri kurmada uzun ömürlülük en önemli kurallardan biri diyebilirim. Her sene Şampiyonlar Ligi’nin sponsoru olarak bu etkinliğe dair birçok ses getiren kampanyamız oldu. Böylece bugüne kadar her sene dünyanın dört bir yanındaki futbol hayranlarına paha biçilemez deneyimler yaşattık ve yaşatmaya devam ediyoruz.

Tüm sezonun pandemi koşullarında oynandığı bir dönemde futbolseverlere Şampiyonlar Ligi tarihinden geridönüş hikâyeleriyle seslendiniz. Kampanyanın çıkış noktası neydi? Süreç nasıl ilerledi?

Son bir buçuk yıldır tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan bir pandemiyle birlikte yaşıyoruz. Bu süreçte herkes yeni düzene adapte olmaya çalışırken umutları korumak zorlaşıyor. Mastercard olarak tutkunun, heyecanın ve umudun sahnesi UEFA Şampiyonlar Ligi sponsorluğunda bu sene Final 2021 aracılığıyla, bu negatif duyguları tersine çevirmek, umudunu koruyanların imkânsız gözüken şeyleri bile başarabileceğini göstermek istedik. Bu nedenle de Mastercard Türkiye olarak hazırladığımız ve büyük ilgi gören UEFA Şampiyonlar Ligi kampanya filmimizde etkinliğin tarihi ile futbolun ruhunu ele aldık.

Final için kalpten oynanan futbolun maç sonucunu nasıl değiştirebileceğini sayısal verilerle ortaya koymak istedik. Ancak mesajımızı vermek için kelimelerin gücüyle yetinmedik ve istatistiklerin kesinliğine de başvurduk. Spor veri analizi şirketi Stats Perform (OPTA) ile birlikte Şampiyonlar Ligi tarihindeki efsane geridönüşlerin gerçekleşme olasılıklarını bilimsel yöntemlerle hesapladık. Bu kapsamda söz konusu maçlar tek tek incelendi ve yapay zekâdan faydalanılarak özel bir algoritma oluşturuldu. Ortaya çıkan rakamlar ve geçmişte elde edilen skorlar karşılaştırıldığında, futbolda tutkunun istatistiklerin önüne geçtiği ve “imkânsız” diye bir şey olmadığı kanıtlandı. Filmimizle de futbolda tutkunun imkânsız diye bir şey tanımadığını, tutku, cesaret ve kendine inanarak oynanan futbolun sonucu değiştirebileceğini istatiksel verilerle anlattık. Kampanyamız inancın istatistiklerden büyük olduğunu, futbolun paha biçilemez şeyler başlattığını tüm dünyaya gösterdi.

Filmin yayınlanmasının ardından Türkiye’de ve yurtdışında ne gibi geribildirimler aldınız?

Türkiye’de dijital medya mecralarda yayınlanan film İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve Almanca olarak Avrupa’da aynı anda yayına girdi, dünyaca ünlü talk show’lara konu oldu. Daha önce de burada hazırladığımız reklam filmlerimiz farklı ülkelerde başarıya kavuşmuş ve sonra da farklı dillere çevrilmişti. Ancak bu sefer daha yapım aşamasında fikrimizi ve Türkiye’deki reklam know-how’ını ihraç etmiş olduk. Futbol ruhunu her sene farklı yöntemlerle işlemek ve bu duyguyu insanlara geçirebildiğimizi görmek bizleri de inanılmaz mutlu ediyor.

Filmin yanı sıra işbirliği kapsamında bu yıl ne gibi projeler hayata geçirdiniz?

Kampanya kapsamında Mastercard Türkiye olarak Socrates Dergi Mayıs sayısıyla birlikte hediye olarak sunulacak özel bir sayı hazırladık. Bu sayıda marka söylemimiz “paha biçilemez” adını kullanarak, geridönüş hikâyelerine ve umudun gücüne odaklandık. Socrates YouTube kanalında geridönüşlerin ele alındığı bir içerik serisi de kampanyanın devamında futbolseverlerle buluştu.

Diğer taraftan sosyal medya kanalları üzerinden de iletişim çalışmalarımız oldu. Pahabicilmezistanbul.com platformu ve Mastercard Türkiye sosyal medya hesaplarını üzerinden de yaptığımız birçok projemiz var. Bu kampanya özelinde #PahaBiçilemezBirŞeyBaşlat ve #FutbolPahaBiçilemezŞeylerBaşlatır hashtag’leriyle kampanya çalışmaları devam etti. Örneğin futbol tarihinin gördüğü en iyi hakemlerden biri olan İtalyan hakem Pierluigi Collina yeşil sahalara ilk adımından kariyerinin en #PahaBiçilemez deneyimlerine varan hikâyeleri Pahabicilmezistanbul.com platformu üzerinden yayınlandı. Yine Hollandalı efsane futbolcu Clarence Seedorf ile UEFA Şampiyonlar Ligi maç öncesi bir deneyim sunduk. Pahabicilmezistanbul.com platformunda UEFA Şampiyonlar Ligi tarihinden beş maçın geridönüş hikâyelerini detaylıca paylaştık.

Ünlü Twitch yayıncısı Kendine Müzisyen’le online maç deneyimi sunduk. Bugüne kadar attığı en iyi sanal golü yükleyenler, ünlü oyuncuyla Twitch’te maç yapma şansı yakaladı. Canlı yayına Collina da katıldı.

Final öncesinde marka elçimiz José Mourinho’nun desteğiyle “Futbol Taraftarlık Araştırması”nı gerçekleştirdik. Avrupa çapında İngiltere, Almanya, İtalya, İspanya, Fransa ve Portekiz’den 12 bin futbol taraftarının katılımıyla gerçekleşen ankete katılanlar, COVID-19 sonrasında en çok neyi sabırsızlıkla beklediklerini ve bir futbol taraftarı olmanın oyunun ve kişisel olarak kendilerinin üzerindeki etkisinin ne olduğuna dair konuştular. Taraftarların stadyumda olmasının önemini vurgulayan Mourinho da aynı şeyleri söyledi.

Finalin İstanbul’dan Porto’ya alınmasının sizin açınızdan ne gibi yansımaları oldu? Rafa kaldırmak zorunda olduğunuz planlarınız var mıydı?

Final maçı yeri değişmiş olsa da Mastercard Türkiye’nin hem kampanya süreciyle hem de reklam filmiyle ilgili bir değişiklik söz konusu olmadı. Planlandığımız gibi reklam filmi hem Türkiye’de hem de Avrupa gösterilmeye devam etti. Sadece reklam filminde final maçının İstanbul’da olacağından bahsettiğimiz kısmında bir redaksiyon yapıldı. Elbette futbolseverleri İstanbul’da ağırlamak isterdik ancak bizim için her zaman futbol tutkusunun kendisi öncelikli odak noktası diyebilirim.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.