MediaCat

Influencer marketing yatırımları 34 milyar dolara ulaşabilir

PQ Media’nın son araştırması influencer marketing yatırımlarının 2023 sonuna kadar yüzde 17 artışla 34 milyar dolara ulaşacağını öngörüyor.

Influencer marketing yatırımları 34 milyar dolara ulaşabilir

Pazar araştırma firması PQ Media, küresel influencer marketing yatırımlarının 2023 yılı sonuna kadar yüzde 17 artışla 34 milyar dolara ulaşacağını öngören son raporunu paylaştı. Rapora göre, 2022’de yüzde 21,5 artışla 29 milyar dolara ulaşan sektördeki büyümenin büyük kısmı (yüzde 76) ABD’de gerçekleşti.

Pazarlamacılar 2022’de makro influencer’lara* 5,3 milyar doların üzerinde, PQ Media’nın bir markayı arkadaşlarına, aile üyelerine ve ürün incelemelerinde tanıtan çevrimdışı influencer’lar olarak sınıflandırdığı marka elçilerine ise 4,4 milyar doların üzerinde yatırım yaptı. Markaların yüksek profilli bir influencer ile çalışmanın maliyetinden kaçınmak istemeleri, mikro-influencer** ortaklıklarına yapılan pazarlama harcamalarını da yüzde 30’dan fazla artırdı.

2022’de influencer pazarlama yatırımlarının çoğu içerik oluşturuculara ve marka elçilerine yapıldı. Öte yandan, hem influencer ve PR ajanslarını içeren stratejik hizmet sağlayıcıları hem de influencer pazarlamasıyla ilgili yazılım ve araştırma sunan platformlar yüzde 18 ila 26 arasında arttı; yalnızca influencer pazarlama ajansları ise yüzde 22,5’lik bir yatırım artışı gördü.

PQ Media CEO’su ve Kurucusu Patrick Quinn rapora ilişkin basın açıklamasında, “Influencer marketing, markaların stratejik pazarlama hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olan etkili bir araç. İyi uygulandığı takdirde markaların sosyal medya itibarlarını yüksek kaliteli içeriklerle geliştirmelerini ve satışlarını artırmalarını sağlıyor” değerlendirmesinde bulundu.

*Influencer’ları takipçi sayılarına göre değil, etkili oldukları kategori ölçeğine göre sınıflandıran PQ Media’ya göre moda gibi geniş bir kategoride etkili olan içerik üreticileri.
**Bir kategori içinde belirli bir alana (ayakkabı vb.) odaklanan içerik üreticileri.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.