İlk 6 ayın en büyükleri

Rakamlarla sektörün ilk yarı performansı.

21.09.2016 - 16:30 | MediaCat

İlk 6 ayın en büyükleri

Sektörün reklam yatırımı performansını altı aylık ve yıllık veriler üzerinden ilk 100 reklamveren, reklam ajansı ve medya ajansı sıralaması şeklinde veriyorduk şimdiye kadar. Ancak son dönemlerde Nielsen’den rate card üzerinden aldığımız sıralamalara çok fazla itiraz geldi. Rate card verilerinin sıkıntılı olduğu ve buna bir çözüm bulmak için sektörün birtakım adımlar atması gerektiğini yıllardır söylüyoruz aslında. Ancak ciro açıklamayı reddeden bir sektörde bu sıralamayı neye göre yapacağımızı da belirlemek zor takdir edersiniz ki. Bunlara karşın tabii ki pes etmedik. Bir sistem üzerinde çalışıyoruz ve umuyoruz ki 2016 yılının sıralamalarını yayınlayacağımız tarihe kadar bu sistemi netleştireceğiz.

Bu ay ise ilk yarının sonuçlarını sektör ve mecra özelinde vermeye karar verdik. Yine Nielsen’den aldığımız veriler üzerinden hazırladığımız haberimizde en çok reklam veren sektörler, bu sektörlerde en çok reklam veren markaların yanı sıra televizyon, gazete, açıkhava ve sinemaya en çok reklam veren markaları listeledik. En çok reklam alan gazeteler ve televizyonların da sıralandığı haberimizde adet, süre ve santim verilerine göre sonuçları göreceksiniz.

İlk 6 ayın en büyükleri

İlk yarının lideri gıda

Reklam yatırımlarında ilk altı ayda en çok reklam veren sektörlerin başında toplam 1 milyon 334 bin 472 adet ile gıda sektörü geliyor. Bu sektörde en çok reklam veren markalara baktığımızda ise ilk üçte sırasıyla Ülker, Şahin ve Algida yer alıyor. İkinci sıradaki perakende sektöründe A101, Hasbro ve Carrefoursa, üçüncü sıradaki iletişim sektöründe Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone ilk üçü oluşturuyor.

İlk 6 ayın en büyükleri

En çok reklam veren sektörler arasında dördüncü sırada yer alan finansta ilk üç hemen her dönem olduğu gibi İş Bankası, Akbank ve Garanti Bankası’ndan oluşuyor. İnişli çıkışlı dönemler geçiren inşaat sektörü ise beşinci sırada karşımıza çıkıyor. İnşaat sektöründe ilk üçte yer alan markalar ise Eminevim, Ağaoğlu ve Suryapı.

Markaların mecra tercihleri

2016 yılının ilk yarısında iletişiminde televizyonu tercih edenler arasında ilk beşte yer alan markalardan üçü iletişim sektöründen. İkinci sıradaki Turkcell, üçüncü sıradaki Türk Telekom ve dördüncü sıradaki Vodafone. Televizyonu en çok kullanan firma ise Unilever olarak karşımıza çıkıyor.

Gazeteye baktığımızda ise ETS’nin açık ara farkla en çok ilan veren marka olduğunu görüyoruz. Adı FETÖ skandalına karışan Yeni Mağazacılık (A101) ise bu dönemde gazeteye en çok reklam veren ikinci firma. Mecra olarak gazeteyi tercih eden üçüncü marka ise BİM. Televizyon kanalları arasındaki reklam yarışında ilk sırayı ATV alırken, ikinci sırada Show, üçüncü sırada ise Star’ı görüyoruz. Televizyondaki reklam rekabetinin yansımalarını toplam sürelerden de net bir şekilde görmek mümkün. İlk üçte yer alan kanalların toplam aldıkları reklam süresi birbirine çok yakın seyrediyor. Gazetelerde ise açık ara en çok reklam alan Hürriyet olurken, onu sırasıyla Sabah ve Posta takip ediyor.

İlk 6 ayın en büyükleri

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.