MediaCat

İlham, sihir ve dâhiliyet

Eser Hakim: Öncelikli kriterimiz ürünün sihrini tüketiciye yaşatabilmiş olması.

İlham, sihir ve dâhiliyet

Doğrudan Pazarlama ve Promo & Aktivasyon bölümleri jüri başkanı Eser Hakim’in Felis’e katılan işleri değerlendirirken öncelikli kriterleri arasında ilham, sihir ve dahiliyet üçlüsü başı çekiyor.

Deneyim artık pazarlamanın olmazsa olmazlarından biri haline geldi. Doğrudan pazarlama alanı da tüketiciye deneyim yaşatmada öne çıkan alanlardan biri. Markaların bu alana yaklaşımında bir gelişme gözlemliyor musunuz?

Reklamda çığır açan isim Bill Bernbach: “Sihir ürünün kendisindedir” der. Doğrudan pazarlama ve tüketiciye yaşattığınız her deneyim aslında bu sihrin bir aracısı. Artık uzaktan seslenmek, bir ilanla kalpleri fethetmek çok zor. Dünya; elimizde taşıdığımız küçük ekranlarda ve hep yanımızda. Tüketici de bu yüzden ona yaklaşan, birebir dokunan markaları tercih ediyor. Markalar da iletişim stratejilerini bu tercihe göre belirliyorlar doğal olarak. Deneyim ve doğrudan pazarlama bu nedenle tüm markaların “olmazsa olmaz”ları arasında.

Doğrudan pazarlama Felis’te bu yıl ilk kez ana bölümlerden biri olarak karşımızda. Son bir yıl içinde bu alanda yapılan işleri nasıl buluyorsunuz?

Birçok alanda olduğu gibi yine Batı kültürünün takibindeyiz. Kurucusu olduğum Brand Experience Designers ile iletişimde marka deneyimi ve doğrudan pazarlama yoluna baş koyduğumuzda çok az insan deneyimin getirilerinden haberdardı. Şimdi ise tüm markaların senelik iş planlarında yerini buluyor. Son yıllarda ülkemizde ses getiren ödüllük işlerin çoğunluğu bu alandan çıkıyor.

Aynı şekilde Promo & Aktivasyon da bu yıl yarışmaya dâhil olan bölümlerden. Uluslararası ödül organizasyonlarından aşina olduğumuz bu alanı Türkiye’de hangi noktada görüyorsunuz?

Dediğim gibi; bizim zaten aşina olduğumuz bir alan. Türkiye’de bu alanda kendini kanıtlamış, yetenekli birçok arkadaşımız var. Yapılan işlere baktığımda jüriyi en fazla zorlayacak işlerin bu alandan çıkacağını düşünüyorum.

Felis’te hem Doğrudan Pazarlama hem de Promo ve Aktivasyon Jüri Başkanısınız. Yarışan işleri değerlendirirken öncelikli kriterleriniz neler olacak?

Öncelikli kriterimiz işin ilham verici olması, ürünün sihrini tüketiciye yaşatabilmiş olması. Strateji ve yaratıcılık kısmında bu ilham ve sihri değerlendireceğiz.

“Projenin yaratıcılığı tüketiciyi işin içine ne kadar katabildiği ile doğru orantılıdır.”

Bu kategorilerdeki projeler tüketicinin de emeğini ister. Projenin yaratıcılığı ve sihri, tüketiciyi işin içine ne kadar katabildiği ile doğru orantılıdır. Değerlendirme kriterlerimizden sonuç kısmında bu dâhiliyeti arayacağız. Tüketicinin kıymetli vaktini unutulmaz bir deneyimle ödüllendirenleri, biz de ödüllendireceğiz. Tabii işin olabilecek en iyi şekilde uygulanması da aranan kriterler arasında.

Değerlendirme aşamasında jüriyi nasıl bir süreç bekliyor?

Bu sene jüriyi en çok zorlayacak şey yeni eklenen kategorilerin mahiyeti olacak. Bu kategorileri önce jürinin anlaması, detaylarına hâkim olması gerekiyor. Birçoğu Türkiye’de ilk kez yarışacak alt başlıklar. Şu anda yurtdışında bu başlıklarda ödül alan işleri inceleyerek bir hazırlık içindeyiz. Böylece daha kesin sonuçlara ulaşabileceğiz.

Felis bu yıl 10’uncu yaşını kutluyor. Medya kullanımında yaratıcılığın önemini vurgulamak adına ortaya çıkmış bir yarışmanın bugün bu derece kapsamlı bir yarışma haline gelmiş olmasını, yani Felis’in yıllar içinde geçirdiği dönüşümünü nasıl yorumlarsınız?

Mediacat; reklam ve iletişim sektörünün önde gelen güvenilir platformlarından biri. Zaman ve teknolojiyle birlikte biz iletişimciler de değiştik, geliştik ve işimize daha başka bir perspektifle bakmaya başladık. Yine dünyanın küçülmesi, dünyanın her yerinden izlediğimiz ilham verici işlerin bizleri “daha iyisi”ni üretmek için teşvik etmesi, sektörü yaratıcı fikirlerin yarıştığı bir platform haline getirdi. Tabii bu buluşmanın mimarlarından olan Medicat Felis de durmadan yenilenerek, bize işlerimize başka bir gözle bakma imkânı sağlıyor.

Jüri Başkanı olarak size soralım: Ajanslar Felis’e neden katılmalı?

MediaCat’in düzenlediği Felis Ödülleri öncelikle; tarafsız ve güvenilir bir “değerlendirme” platformu sunuyor.

Yarışmalar; bizlere müşteriden başka gözlerin de fikirlerini öğrenme şansı sağlıyor. Sektörde neler olup bittiğini görmek, kendi yaratıcılığımızı sınamak, artı ve eksi yönlerimizi fark etmek adına tarafsızlığından emin olduğumuz bu platformlar çok kıymetli.

Reklam sektörü nasıl yerinde durmuyor, durmadan büyüyor, kendine yeni kapılar aralıyorsa Felis Ödülleri’de öyle. Her yıl yeni kategoriler ekleniyor, yeni değerlendirme biçimleri sunuluyor.

Bu nedenlerle Felis Ödülleri reklam ve iletişim sektörü açısından oldukça önemli ve özel.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.