IKEA Türkiye’den açıklama

Bazı mağazalarında bademli kek satışının durdurulmasının ardından IKEA Türkiye’den de açıklama geldi.

06.03.2013 - 14:50 | MediaCat

IKEA Türkiye'den açıklama

Geçtiğimiz hafta içeriğinde at etine rastlandığı gerekçesiyle İsveç köftesi ürünlerinin satışını durduran IKEA’nın bu kez bademli keklerinde dışkıdan bulaşan kolibasiline rastlandığı iddiası gündeme gelmişti. IKEA’nın aralarında Almanya’nın da bulunduğu 23 ülkedeki mağazalarında bademli kek satışının durdurulmasının ardından IKEA Türkiye’den de açıklama geldi:

“IKEA Çin’in Kasım 2012’de ithal ettiği bademli keklerde bakteri bulunduğu ile ilgili basında yer alan haberler sonrasında müşterilerimizi ve kamuoyunu bilgilendirmek adına aşağıdaki açıklamayı yapmayı zorunlu gördük.

Çin’de gümrük aşamasındayken yapılan gıda analizlerinde bademli keklerde insan sağlığını tehdit etmeyen bakteri tespit edilmiş olup ürünler mağazalara girmeden ve satışa sunulmadan tedbiren imha edilmiştir. Çin’de yaşanan bademli kek ile ilgili durumun IKEA Türkiye ile herhangi bir ilgilisi yoktur ve böyle bir sorun asla yaşanmamıştır.”

IKEA’nın kek satışlarını durdurma kararı almasında Çin’de yayımlanan Şanghay Daily gazetesindeki bir haber etkili olmuştu. Haberde, Çinli uzmanların ithal edilen keklerde yüksek miktarda dışkıdan bulaşan kolibasiline rastladıkları ifade edilmişti.