IKEA Florida’yı yeşillendiriyor

Markanın çatı şirketi, fırtınalardan zarar görmüş 3 bin dönümlük bir araziyi ormana dönüştürecek.

24.01.2022 - 15:30 | Simge Şenses

Dünya çapındaki IKEA mağazalarının çoğunluğundan sorumlu olan Ingka Group, bu ayın başlarında yeni bir araç dikme girişiminin temeli olarak Florida’da 3 bin 264 dönümlük bir arazi satın aldığını duyurdu.

Şirket, fırtınadan zarar görmüş ve terk edilmiş arazideki enkazları temizlemeyi ve bu alanı yepyeni bir ormana dönüştürmeyi planlıyor. Ağırlıklı olarak iklim değişikliğinin etkilerine ve orman yangınlarına karşı dirençli bir tür olan uzun yapraklı çam gibi ağaç türlerini barındıracak olan orman, bölgede nesli tükenmekte olan kırmızı kuyruklu ağaçkakan ve karanlık gopher kurbağası gibi hayvan türlerinin yaşamlarını iyileştirmeyi de vaat ediyor. Tupelo Honey olarak anılan bölgeye en az 650 bin ağaç dikileceği tahmin ediliyor.

IKEA, daha önce de ABD’nin Georgia eyaleti ve Yeni Zelanda’nın Otago bölgesinde de benzer arazi yatırımları ve ağaçlandırma çalışmaları yürütmüştü. Bu ormanlar sürdürülebilir kereste üretimine de katkıda bulunsa da Ingka Group, IKEA mobilyalarının burada yetiştirilen malzemelerden yapılmadığını ve şirketin odak noktasının “sağlam finansal yatırımlar ve sorumlu orman yönetiminin mümkün olduğunu göstermek” olduğunu belirtti.

Kaynak: Design Taxi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.