İçecek sektöründen obezite suçlamasına karşı pazarlama kampanyası

İngiltere’deki içecek firmalarının obezite suçlamalarına karşı argümanları hazır...

20.02.2013 - 15:30 | MediaCat

İçecek sektöründen obezite suçlamalarına karşı pazarlama kampanyası

İngiltere’deki içecek firmaları, ürünlerinin obezite sorunlarına yol açtığıyla ilgili kendilerine yöneltilen suçlamalara karşı bir pazarlama kampanyası başlatıyor.

Bu hafta başında ülkedeki sağlık grupları karbonatlı içeceklere daha fazla vergi kesilmesi ve sağlıksız yiyecek ve içeceklerin TV’de saat 21:00’den önce yayınlanan reklamlarına karşı ceza uygulaması başlatılması talebinde bulunmuştu. Söz konusu talep Birleşik Krallık’taki yetişkinlerin çeyreğinden fazlasında obezite vakası görüldüğüne dair istatistik verileriyle desteklenmişti.

British Soft Drinks Association’ın(BSDA – Birleşik Krallık Alkolsüz İçecekler Kurumu)kanaat önderlerinin dikkatini içecek sektörüne ve obezite problemlerine çekecek bir kampanya hazırlığında olduğu belirtiliyor.

BSDA, argümanında, şeker katkılı içeceklerin tüketiminin yüzde 9 düştüğü, buna karşılık 10 yıl içinde Britanya’daki obezite vakalarında yüzde 15 oranında artış görüldüğü bilgisine yer verecek.

Kurum, Birleşik Krallık’ta satılan içeceklerin yüzde 61’inde şeker katkısı bulunmadığını ileri sürüyor. Fakat sağlık grupları, BSDA’in verdiği bu istatistiğin samimi olmadığını, bahsedilen yüzde 61’lik oranın şişe suları da kapsadığını iddia ediyor.

BSDA sözcüsü obeziteyle savaşmada sektör olarak üzerlerine düşen görevin farkında olduklarını ve birçok içecek firmasının bu soruna karşı önlemini aldığını söylüyor.

 

Itır Yıldız

(kaynak: marketing magazine)