IBM global dijital ajansını belirledi

Yaklaşık olarak 10 yıldan daha uzun bir süredir Publicis Grup bünyesinde yer alan Digitas ile dijital reklam işlerini...

10.11.2009 - 00:00 | MediaCat

Toplam 1.25 milyar dolar değerinde global reklam bütçesi olan IBM, dijital reklam çalışmalarını  Havas grubuna bağlı Euro RSCG’ye emanet etti. Teknoloji devi yaklaşık olarak 10 yıldan daha uzun bir süredir Publicis Grup bünyesinde yer alan Digitas ile dijital reklam işlerini yürütüyordu.

Bu değişiklikle, IBM ile Havas’ Euro RSCG arasındaki oluşan bu ilişki dijital reklam işlerinin yanısıra e-mail marketing gibi işlerinde uzun bir süre bu ajans tarafından yürütülüceğinin bir göstergesi oldu.

Adage’de yer alan habere göre, IBM Kurumsal Pazarlama Başkan Yardımcısı John Kennedy, ‘Euro RSCG ile anlaşmaktan ötürü mutluyuz ve kendimizi güvende hissediyoruz dedi’.

IBM’in şimdiye kadar olan tüm dijital işlerini elinde bulunduran Digitas, işleri Euro  RSCG’ye devredecek. Öte yandan Euro RSCG’nin dijital marka tecrübeleri yaratması ve sosyal medya stratejileri geliştirmesi bekleniyor.

Ad Age’in bilgi bankasında yer alan verilere göre, IBM 2008 yılında sadece ABD’de 446 milyon dolar reklam harcamasında bulundu. Şirketin yıllık verilerine göre ise, global olarak IBM 1.25 milyar dolar reklam harcamasında bulundu.

IBM tüm dünyada 170’den fazla ülkede operasyonlarını sürdürmekte.