IAA: Ödüllendirme her yerde var

IAA bir bildiri yayımlayarak, medyada AGB paneli ailelerinin ödüllendirilmesi konusunda çıkan haberlere bir açıklık getirildi.

09.02.2006 - 00:00 | MediaCat

IAA bir bildiri yayımlayarak, medyada AGB paneli ailelerinin ödüllendirilmesi konusunda çıkan haberlere bir açıklık getirildi. Televizyon izleme ve ölçümleme sistemi hakkındaki bilgileri tazelemek amacıyla yayımlanan bildiride şöyle deniyor:

“AGB Nielsen Media Research’ün, Avrupa Yayın Birliği’nin (EBU) Televizyon İzleyici Ölçümleri İçin Uluslararası İlkeler’ine ve GGTAM – Global Guidelines TV Audience Measurement (Evrensel TV İzleme Ölçümü) kriterlerine dayanan yüksek standartları, hizmet verdiği tüm ülkelerin ortak paydasıdır.

Araştırma sektöründe önemli ve kabul görmüş bir yöntem olan ‘Panel Araştırmaları’nda panel ailelerinin verdikleri hizmet karşılığında ödüllendirilmesi mekanizması tüm ülkelerde uygulanmaktadır. Bazı Avrupa ülkelerinde (örneğin Almanya, Belçika) bu ödüllendirme nakit para olarak, bazılarında ise küçük hediyeler olarak yapılmaktadır. Panel aileleri haftanın 7 günü 24 saat araştırmaya bilgi girdisi sağlamakta ve bunun doğal sonucu olarak uluslararası uygulamalara paralel olarak sadece teşvik edici nitelik taşıyan bir karşılık almaktadır. Aileler, televizyonlarına takılı seti doğru kullandıklarından puantaj yöntemine bağlı olarak bazı mini ev eşyalarıyla ödüllendirilmektedirler.

Hediye niteliğindeki bu eşyaların araştırmanın tarafsızlığına ve etiğine bağlı olarak maddi açıdan yüksek değere sahip olmamasına ve markasız olmasına özen gösterilmektedir. Hediyelerin panel ailelerinin televizyon izleme davranışlarını (yeni bir TV seti ya da uydu anteni gibi) ve sosyo-ekonomik statülerini değiştirmeyecek nitelikte olması esas alınmaktadır. Bugün dünya reklam harcamasının yüzde 80’inin gerçekleştirildiği 30 ülkede televizyon ve reklam sektörü AGB Nielsen Research ile çalışmaktadır.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.