MediaCat

Türkiye’nin Instagram alışkanlıkları

HTC, Instagram Türkiye 2015 araştırmasını yayınladı.

Türkiye’nin Instagram alışkanlıkları

1997’de kurulan ve endüstrideki pek çok ilkin yaratıcısı olarak bilinen HTC Türkiye’deki Instagram kullanıcılarının 2015 yılı boyunca en çok paylaştıkları ve beğendikleri içerikleri derlediği Instagram Türkiye 2015” araştırmasını yayınladı.

HTC Türkiye’nin Ogilvy PR ve TickTock Boom işbirliğiyle gerçekleştirdiği ve 1 Ocak – 31 Aralık 2015 tarihlerinde Instagram’da Türkiye’den paylaşılan 250 binin üzerinde içeriğin incelenmesiyle oluşturulan araştırmaya göre Türkiye’de Instagram kullanıcılarının cinsiyetlere göre dağılımı erkeklerde yüzde 60, kadınlardaysa ise yüzde 40 oranlarında.

Paylaşımların “Aile ve arkadaşlar” (yüzde 32), “gezi-tatil” (yüzde 19), “yeme-içme” (yüzde 14), “spor” (yüzde 6), “etkinlik” (yüzde 6), “selamlaşma” (yüzde 12), “eşyalar”, “alıntılar-özlü sözler” (yüzde 7) ve “evcil hayvan” kategorilerine göre sınıflandırıldığı araştırmaya göre yılın ikinci yarısında kaydadeğer oranda artmakla birlikte videolar Instagram paylaşımlarının şimdilik yalnızca yüzde 5’ini oluşturuyor.

Instagram’da anne rüzgarı

Araştırma kategorilerindeki popüler içeriklere bakıldığında en çok paylaşımın yapıldığı aile ve arkadaşlar alanında ilk sırayı “anne”, ikinci sırayı “kardeş”, üçüncü sırayıysa “baba” kelimelerinin aldığı görülüyor. Gezi ve tatil kategorilerindeyse ilk üç kelime sırasıyla “deniz”, “tatil” ve “sahil”. Diğer popüler konular arasından yeme-içme kategorisinde “kahve”, selamlaşma kategorisinde ise “günaydın” ve “iyi geceler” mesajları öne çıkıyor.

Çay ülkesinde kahve birinci

Yeme-içme kategorisi altında en çok paylaşılan içeriğin yüzde 27’lik bir oranla “kahve” olması dikkat çekiyor. “Kahve”yi, yıl içinde yalnızca bir ay süren Ramazan ayıyla ilintili olarak, “iftar” takip ediyor. Instagram’da kahveye yenilen geleneksel içeceğimiz “çay” ise yüzde 12’lik bir oranla listenin üçüncüsü.

Doğu’da ve kadınlarda aile ön planda

Instagram paylaşımlarının cinsiyete göre incelendiği araştırma kapsamında “özel günler” ve “aile” konulu paylaşımların kadınlardan; “spor” ve “tatil” konulu paylaşımların ise daha çok erkeklerden geldiği belirtiliyor. Bölgelere bakıldığında ise, Türkiye’nin batısında gezi-tatil ve yeme-içme konularının daha çok paylaşıldığı, doğuya gittikçe ise aile ve arkadaş konulu paylaşımların ağır bastığı görülüyor.

Kitap ve şiir alıntıları revaçta

Paylaşım başına en çok beğeni alan içeriklerde yüzde 22’lik oranıyla “alıntılar” lider koltuğunda oturuyor. Birinciyi sırasıyla “selamlaşma”, “spor”, “yeme-içme” ve yalnızca yüzde 9’luk bir oranla “aile ve arkadaşlar” takip ediyor.

Videoların vazgeçilmezi kedi

Evcil hayvanların yer aldığı paylaşımlarda birincilik şaşırtıcı olmayacak bir şekilde kedilerde. Yüzde 59’luk bir oranla ilk sırada yer alan kediyi köpek ve kuş paylaşımları takip ediyor. Instagram videolarına genel olarak bakıldığındaysa evcil hayvanların yüzde 23’lük bir oranla videoların en çok tercih edilen yüzleri oldukları dikkat çekiyor. Video konularını sırasıyla spor (yüzde 18) ve etkinlik (yüzde 12) takip ediyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.