MediaCat

Hillary Clinton yarışa resmen dâhil oldu

ABD Başkanlığı için adaylığını açıklayan politikacı “şampiyon” olmak istiyor.

Hillary Clinton yarışa resmen dâhil oldu

ABD’nin 42’nci Başkanı Bill Clinton‘ın eşi ve 2009-2013 yılları arasında ABD’nin 67’inci dışişleri bakanı Hillary Rodham Clinton, ülkenin 45’inci başkanlığına giden yolda Demokrat Parti‘den gerçekleşen adaylığını açıkladı.

Adaylık videosuna bakılırsa Clinton da, tıpkı Barack Obama gibi, ekonomi/finans merkezli bir söylemi yoğun olarak öne çıkarmasa da, Wall Street‘ten çok “Main Street”e hitap edecek gibi duruyor. “Amerikalılar her gün bir şampiyona ihtiyaç duyuyor. O şampiyon ben olmak istiyorum” sözlerini sarf eden Clinton’ın seslendiği kitleyi aileler oluşturuyor. Ancak geleneksel, muhafazakâr bir aile kavramı değil bu elbette. Demokrat Parti adayı, eşcinsel çiftlerin oluşturduğu ailelere de selamını gönderiyor.

Hillary Clinton, eğer başkanlık yarışını galibiyetle noktalarsa; 1969 yılından bu yana ilk kez bir demokrat parti dönemi bir başka demokrat parti dönemiyle sürdürülmüş olacak. Hatırlarsanız, başkanlık adayını belirleme sürecinde Demokrat Parti yıllar önce Hillary Clinton ve Barack Obama’yı karşı karşıya getirmiş; aday adaylığı yarışını Obama ezici bir üstünlükle kazanmıştı. Obama sonrasında da Cumhuriyetçi rakibi senatör John McCain‘e karşı seçimi kazanmıştı.

2008 yılında tarihinin ilk siyahi başkanını seçen ABD, 2016 yılında da ilk kadın başkanını seçecek mi dersiniz?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.