MediaCat

Hikâye geliştirmede kuralları değiştiren girişim: PentoPix

Yapay zekâ aracılığıyla uzun senaryoları 3D animasyonlu storyboard’lara dönüştürerek film yapımcılarına kolaylık sağlayan PentoPix’in kurucusu ve COO’su Volha Paulovich’le SXSW Pitch sunumu öncesinde bir araya geldik.

Hikâye geliştirmede kuralları değiştiren girişim: PentoPix

Kreatif endüstrinin en büyük buluşmalarından SXSW, her yıl onbinlerce katılımcıyı Teksas’ın Austin kentinde buluşturmaya devam ediyor. MediaCat, bu 10-19 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek olan etkinliği ilk kez yerinde takip etmek üzere yola koyuluyor.

Müzik, film, medya, teknoloji, pazarlama ve reklamcılık gibi farklı disiplinlere ilgi duyan herkese hitap eden SXSW, 2008’den bu yana, seçili interaktif teknoloji şirketlerinin sekiz farklı kategoride en yenilikçi ürünlerini sergiledikleri bir yarışma olan SXSW Pitch‘e de ev sahipliği yapıyor. Bu yılki yarışmaya seçilen şirketlerden biri ise film yapımcılarının ellerindeki senaryoları görselleştirme sürecini otomatize eden yapay zekâ destekli bir platform olan PentoPix.

SXSW Pitch’in Entertainment, Media and Content (Eğlence, Medya ve İçerik) yarışmasındaki sunumlarından önce şirketin kurucusu Volha Paulovich ile bir araya geldik ve PentoPix’in arkasındaki fikir ve teknolojiyi; bunun önümüzdeki yıllarda içerik üretimini nasıl dönüştürebileceğini konuştuk.

PentoPix Kurucu & COO Volha Paulovich

Bize PentoPix’i biraz anlatır mısın? Ortaya koyduğu ürünü ve amacını nasıl tanımlarsın?

PentoPix, prodüksiyon öncesi süreçleri kolaylaştırmak için en son teknolojiyi kullanarak film endüstrisinde devrim yaratmayı amaçlayan bir girişim. Ürünü ise uzun metinleri 3D animasyonlu storyboard’lara dönüştüren ve film stüdyolarının, senaryolarının çarpıcı görsel temsillerini haftalar veya aylar yerine birkaç dakika içinde oluşturmalarını sağlayarak oyunun kurallarını değiştiren yapay zekâ ve NLP destekli bir platform.

Geleneksel prodüksiyon öncesi süreçler yavaş ve maliyetli olabiliyor. Film stüdyoları, belki de hiçbir zaman gün ışığına çıkmayacak hikâyeleri geliştirmek ve görselleştirmek için kayda değer miktarda kaynak harcıyor.

PentoPix’in yenilikçi platformu, ilk aşamalardaki senaryo görselleştirme sürecini otomatize etmeyi, böylelikle film ekiplerine hikâyelerini hayata geçirmeye odaklanmaları için zaman ve kaynak kazandırmayı vadediyor. Elbette bu, tüm süreci değiştirebilir.

Tüm ekibin hikâyeyi anlatmanın en iyi yolunu bulmak için görsel ipuçlarını kullanarak işbirliği içinde çalışmasına olanak sağlayan platform, film yapımcılarına etkileyici hikâyeler oluşturmaları ve geliştirmeleri için her zamankinden verimli, paha biçilemez bir araç sunuyor. Nihai hedefi ise ileri teknolojisi, kullanıcı dostu arayüzü ve teknoloji girişimcileri ile araştırmacılardan oluşan uzman ekibiyle önümüzdeki yıllarda film endüstrisinin önemli oyuncularından biri haline gelmek.

Hikâyenin en başına dönelim. PentoPix’i kurma fikri nasıl ortaya çıktı?

Yenilikçi girişimler genellikle bir probleme çözüm getirme tutkusundan doğarlar. PentoPix de bu çemberin içindeki girişimlerden biri. Reklamcılık, oyun geliştirme ve video prodüksiyon alanlarında çalışan kurucu ekibimiz hikâye anlatımı konusunda 10 yıla yaklaşan karma bir deneyime sahip. Kolektif deneyimlerimiz sayesinde, farklı projelerde senaryoları görselleştirme konusundaki zorluğu tespit ederek koyulduk yola.

Her şeye bir deney yürütür gibi başladık. Senaryo görselleştirme sürecini otomatize etmek istiyorduk ancak bunun pratikte mümkün olup olmadığından bile emin değildik. Bunu yalnızca eğlenceli bir proje olarak görerek laboratuvara girdik ve kendimizi teknolojiyi geliştirmeye adadık.

2021’in sonlarına doğru Innovate UK’den büyük bir yatırım aldığımızda, fikri gerçek dünyaya çıkarmaya hazırdık. Bu yatırım, bize varsayımlarımızı test etme ve fikrimizi tam teşekküllü bir şirkete dönüştürme olanağı verdi.

Bugün PentoPix, senaryo görselleştirme dünyasında devrim yaratma hazırlığında ve süreci her zamankinden daha hızlı, daha verimli ve daha erişilebilir hale getiriyor. Hem kurucu ekibin yaratıcılığı hem de kreatif sektör desteği sayesinde PentoPix, inovasyon fırsatlarla buluştuğunda nelerin başarılabileceğinin parlak bir örneğini oluşturuyor.

Platform nasıl çalışıyor?

Yapay zekâ aracılığıyla cümleleri özne, fiil ve nesnelerine ayırarak çözümlüyor. Daha sonra bir model kütüphanesinden 3D sahneler oluşturuyor ve senaryonun akışına ve diyaloglarına uygun şekilde karakter animasyonunu otomatize ediyor. Ortaya çıkan her sahne, her yönüyle kreatif müdahaleye açık oluyor. Sahne üzerinde değişiklikler yapılabileceği gibi hikâyeye karakterler eklemek, metin aracılığıyla ya da projeyi Unreal’a aktararak kamera hareketlerini ayarlamak da buna dahil.

Yapay zekâdan tam olarak nasıl yararlanıyor?

PentoPix, yapay zekâdan iki şekilde yararlanıyor. Öncelikle, uzun yapıdaki metinlerin bağlamını anlamak için doğal dil işlemeyi (NLP) kullanıyor. Bu, diyalog ve açıklamalar arasında ayrım yapmasına yardımcı oluyor. Ardından 3D sahneler oluşturulabilen ve karakter animasyonunu otomatize edebilen makine öğrenimi algoritmalarını kullanıyor. Yapay zekânın bu yetenekleri PentoPix’in yenilikçi teknolojisinin merkezinde yer alıyor.

SXSW Pitch’in Eğlence, Medya ve İçerik yarışmasının finalistlerinden birisiniz. Tebrikler! Sunumunuzda neler paylaşacaksınız, nasıl tepkiler almayı bekliyorsunuz?

SXSW Pitch’in Eğlence, Medya ve İçerik yarışmasının finalistlerinden biri olarak, yenilikçi ürünümüzü küresel bir izleyici kitlesine sergileyecek olmanın heyecanını yaşıyoruz. Henüz sunumumuz hakkında çok fazla bilgi veremiyoruz fakat benzersiz teklifimizin sektör uzmanlarının ve yatırımcıların dikkatini çekeceğinden eminiz. Şimdilik tek söyleyebileceğim, SXSW’de teknolojiye ilk bakışı biz sunacağız. Bu inanılmaz fırsat için minnettarız ve hikâyemizi dünyayla paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.

PentoPix eğlence ve medya sektörlerinde nasıl bir potansiyele erişebilir?

PentoPix, film yapımcılarının her zamankinden daha hızlı bir şekilde ilgi çekici hikâyeler yaratmasını sağlayarak eğlence ve medya endüstrilerinde devrim yaratmaya hazırlanıyor. Potansiyeli, günümüzde kritik öneme sahip olan orijinal ve zamanında içeriğe yönelik artan talebi karşılama yeteneğinde yatıyor. Sonuç olarak, PentoPix hikâye geliştirmede oyunun kurallarını değiştirecek bir potansiyele sahip ve etkisi tüm sektörde hissedilebilir.

Şimdiye kadar ne ölçüde benimsendi?

Sınırlı sayıda kullanıcı PentoPix’i yaratıcı süreçlerine aktif olarak dahil etmiş durumda. Henüz kapalı beta testlerimizi gerçekleştirme aşamasındayız ve şimdiden 1100’den fazla film stüdyosu bekleme listemizde. Şimdiye kadar deneyen kullanıcılar, PentoPix’in 3D videolarını kurgu ve animasyon projeleri için geliştirme ve fon yaratma aşamalarına hızlı ve kolay bir şekilde entegre ettiklerini bildirdiler. Aldığımız tepkiler genel olarak çok olumlu ve umut verici.

Bu söyleşi, akıcılığı artırmak adına asgari düzeyde düzenlenmiştir.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.