MediaCat

Hepsiburada tekliflere açık

Hanzade Doğan Boyner, Hepsiburada.com’un mevcut durumu ve geleceğini değerlendirdi.

Hepsiburada tekliflere açık

Hanzade Doğan Boyner, Bloomberg’e verdiği röportajda kurucusu olduğu Hepsiburada.com’un satış planlarını değerlendirdi.

Söz konusu röportajda Hepsiburada.com’un misyonunun pazar lideri olarak Türkiye’nin dijitalleşme sürecine öncülük etmek olduğunu söyleyen Hanzade Doğan Boyner, Hepsiburada.com’un Türkiye’nin Amazon.com’u olduğu yönündeki benzetmelere karşın rekabeti bozucu bir yaklaşımlarının bulunmadığını, rakiplerinin de birer dijital oyuncu olmaları konusunda işbirliğine ve yardıma hazır olduklarını belirtti. Doğan Boyner ayrıca şirketin satın alma teklifleri aldığını da teyit etti fakat Ağustos ayında Türkiye’de bir ofis kuran Amazon‘un ilgili şirketler arasında yer alıp almadığı hususunda herhangi bir yorumda bulunmadı.

Hepsiburada.com adına teklifleri değerlendirme görevini ise Doğan Boyner’in bir zamanlar analist olarak görev aldığı Goldman Sachs yürütüyor.

Cazip pazar temelleri

Hızlı teslimatlarda görece yönetilebilir altyapısı ve Avrupa’daki en yüksek kredi kartı penetrasyon seviyelerinden birine sahip olması gibi boyutlara dikkat çeken Doğan Boyner, pazarın temellerinin oldukça cazip olduğunu söyledi. E-ticaret ABD’de toplam perakende satışların yüzde 9’unu oluştururken, bu oran Türkiye’de yüzde 3,5 seviyesinde. Doğan Boyner, beş yıllık dönemde bu oranın yüzde 8’e yükselmesini beklediklerini söyledi.

Mevcut durum ve hedefler

Hepsiburada’nın stratejisinde, e-ticarette büyümek isteyen firmalara internet altyapısı oluşturmak da yer alıyor. Zira şirketin geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği bir platform, bugün 8 bin üyeye hizmet sunuyor. Bu yıl açılan ve İstanbul’daki satıcılara ulaşım ve teslimat imkânı veren Hepsiexpress’in ise ilerleyen dönemde diğer şehirlere de açılması planlanıyor.

İlerleyen dönemde söz konusu sistemi diğer oyunculara da teklif edeceklerini belirten Doğan Boyner, ekosistemi ve bunu nasıl büyütecekleri üzerine düşündükleri söyledi.

Şirketin nakit akışına da değinen Doğan Boyner, durumun pozitif olduğunu ve Hepsiburada’nın gelir açısından Türkiye’nin en büyüğü olduğunu söyledi. Zira yeni açılan platform ile Hepsiburada’nın satışları iki katına çıkmış durumda. Doğan Boyner, bu yıl büyümenin normalleşerek, yüzde 40 civarında olacağını belirtti.

12 milyon ürünün listelendiği Hepsiburada.com’un aylık ziyaretçi sayısı 70 milyon dolaylarında ve site ziyaretçilerinin yüzde 85’i web ya da mobil uygulamalarla siteye doğrudan erişim sağlayabiliyor.

Röportajda Hepsiburada.com’un brüt marjının çok sağlıklı olduğunu belirten Doğan Boyner, şirketin önceliğinin net kâr olmadığını ancak dünyadaki ve ülkedeki diğer e-ticaret firmalarının pek de sağlıklı olmayan finansal yapıları ile karşılaştırıldığında Hepsiburada.com’un nakit akışı tarafında hep pozitif olduğunu söyledi.

Kadın girişimcilere destek

Hanzade Doğan Boyner’in planları arasında Türkiye’deki girişimcilerin yalnızca yüzde 8’ini oluşturan kadın girişimcileri desteklemek de yer alıyor. Bu yıl şirketin siteye öncelikli ürün girme, bedava kargo, pazarlama desteği, sitede daha fazla görülebilirlilik gibi katkılarla kadın girişimcileri desteklemeye başlaması gibi boyutlarla hayata geçirilen uygulama ile kadın girişimci sayısı da yüzde 30 artırılmış durumda. Ayrıca kadınların şu an yüzde 1 olan toplam gelirdeki paylarının da yüzde 10 seviyesine yükseltilmesi hedefleniyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.