Heineken’in bira şişesi de teknolojiden nasibini aldı

Ignite kampanyasına devam eden Heineken 'Smart Bottle'ı tanıttı.

12.04.2013 - 14:03 | Ali Kuru

Heineken'in bira şişesi de teknolojiden nasibini aldı

Dijital ve gerçek dünyanın bir potada eritilmesi, son dönemde en sık karşılaşılan fenomenlerden biri. Heineken de bu modaya uyan markalar arasında yer aldı ve son projesinde dijital ve gerçek dünyayı bir araya getirmek konusunda hayli ilgi çekici bir fikri hayata geçirdi.

Danimarkalı bira üreticisi ‘Ignite’ kampanyası kapsamında Tribal DDB ile işbirliğinde gerçekleştirdiği proje ile dünyanın ilk ‘akıllı’ bira şişesini üretti. Mikro sensörler ve kablosuz ağ teknolojisi ile donatılan şişe harekete duyarlı olarak çalışıp içinde bulunduğu duruma göre ışık saçıyor.

Ortamda çalınan müziği de algılayabilen şişe aynı zamanda biranın içilmesi, başka şişelerle birbirine vurulması gibi sıkça yaşanan durumlara da ışıkla tepki verebiliyor. Şişeye entegre edilen ışıklar çalınan müziğe senkronize biçimde tepki verebilmeleri adına uzaktan ve toplu şekilde de ayarlanabiliyor.

Heineken'in bira şişesi de teknolojiden nasibini aldı

Heineken dijital operasyonlar ekibinin başındaki isim Paul Smailes teknolojinin nimetlerinden faydalanarak, yeni şişeleri ile gece hayatı deneyimini yeniden tanımlamayı amaçladıklarını belirtti.

Tribal DDB Amsterdam başkan vekili Sandra Kristic ‘Smart Bottle’ projesi için ‘Spark’ adıyla anılan ve araştırma, brifing, fikir oluşturma aşaması, geliştirme ve prototip yaratma safhalarından oluşan 10 haftalık bir süreçten geçildiğini belirtti.

Milan Tasarım Haftası sırasında tanıtılan ‘Smart Bottle’ın son tüketiciye ulaşıp ulaşmayacağı; ulaşması halinde ise bu teknolojik şişenin ne kadar masraflı olacağı merak konusu.

Haluk Kasarcı
(kaynak: digiday)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.