MediaCat

“Hedefimiz en etkili içeriği sunmak”

Nestlé Türkiye Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Zeynep Sungu’dan Nestlé Content Studio’nun dinamiklerini ve hedeflerini dinledik.

“Hedefimiz en etkili içeriği sunmak”

Nestlé Türkiye Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Zeynep Sungu’yla dijital dönüşümün pazarlama iletişiminde ortaya çıkardığı zorlukları ve Nestlé Content Studio’nun bu zorlukların üstesinden gelmedeki rolünü konuştuk.

Dijitalleşme pazarlama iletişiminde ne tür dönüşümleri gerekli kıldı?

Dijitalleşme kavramının hayatımıza kazandırdıklarıyla paralel olarak pazarlama iletişiminde de köklü değişimlere şahit olduk. Artık konvansiyonel ve kitlesel mecralara ek olarak tüketicilere doğrudan ulaşmamıza olanak sağlayan birçok dijital mecranın varlığından söz etmek mümkün. Hal böyleyken hedef kitleyi en küçük parçalarına kadar ayrıştırabilme ve dolayısıyla onlarla temas kurma şeklimizi de kişiselleştirme, özelleştirme şansına sahibiz. Bu da, pazarlama evreninde hakim olunması gereken mecra çeşitliliğinde çok ciddi bir artış anlamına geliyor. Artık tek bir mesaj, tek bir iletişim materyali yerine her kitleye, her mecraya özel, en etkili ve ilgili iletişimi yaratmak gerekiyor.

Mecralar arttıkça, tüketiciler markalardan gelen binlerce farklı mesaja maruz kalıyorlar. Bu ortamda en temel başarı unsuru ise çok hızlı ve çevik davranarak sürece adapte olabilmek. Etkili iletişimin yoluysa doğru iletişim materyalini, doğru mecrada, doğru insana, en doğru zamanda ulaştırmaktan geçiyor.

Artan mecra çeşitliliği pazarlamacılar için nasıl zorlukları beraberinde getiriyor?

Hızla dijitalleşen dünya ve çeşitlenen medya ekosisteminde daha doğru ve kaliteli içeriklerin hem zaman hem bütçe açısından en yüksek verimliliği sağlayacak şekilde üretilmesi gerekiyor. Marka tutarlılığının saptanması, her bir kreatif çıktının marka unsurlarıyla yüzde 100 uyumlu olması elzem. Yüksek kaliteli içerik üretme sürecinde pazarlamacılar hızlı ve çevik olmanın yanı sıra hedef kitlelerine ulaşabilecekleri en doğru mecrayı da belirlemek ve o mecra ile uyumlu içerikler üretmek zorundalar.

Nestlé Content Studio kampanyaları, mecra ve kitlelere göre kişiselleştirmede nasıl bir rol oynuyor?

Nestlé Content Studio, Hogarth İstanbul bünyesinde oluşturulmuş bir içerik üretim ekibi. Bir yıldır Nestlé Türkiye bünyesinde var olan tüm markalara ve bu markalara hizmet veren tüm ana kreatif ajanslara partnerlik yapıyor. Esas amacıysa mevcut pazarlama dünyasında başarılı iletişimin temellerini oluşturan hız ve çeviklik unsurlarını verimli kılmak.

Markaların ana stratejik ve yaratıcı süreçlerinin ardından, Nestlé Content Studio mecra karmasında yer alan her bir segment ve her bir format için ana kreatifin tüm temel unsurlarını dikkate alarak içerikleri özelleştiriyor. Bu sayede iletişimin kitleye ulaştığı, dokunduğu her noktada kusursuz olmasını ve kitlenin en iyi deneyimi yaşamasını sağlıyor. Özetle kampanyaların temel dinamiklerini koruyarak, lokal beklentilere ve markanın dinamiklerine göre şekillenmelerini sağlıyor da diyebiliriz.

Son olarak globalde yakaladığı etkiyi ve Türkiye’deki hedeflerini dinleyelim sizden.

Globalde 5 yıldır aktif olarak faaliyet gösteren Content Studio’nun sayısı bugün 33’e ulaşmış durumda. Geçtiğimiz yılın Mart ayında Türkiye lansmanını yaptıktan sonra irili ufaklı 100’e yakın farklı projede 500’den fazla kreatif içerik üretti. Bu projeler içerisinde bazen geniş etki alanına sahip kampanyaların ana kreatif yaklaşımlarını farklı dijital mecralara uygun hale getiren bazen de tamamen dönemsel veya anlık tüketici trendlerine hızla karşılık veren dijital çözümler oluşturuldu. Bu çalışmalarla üretim maliyetlerinde ortalama yüzde 15 gibi bir tasarruf sağlandı. Temel hedefimiz ise hedef kitlelerimize en doğru ve en etkili içerikleri sunmaya ve ekiplerimizin yüksek memnuniyet oranını korumaya devam etmek.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.