Hazır giyimde tüketim azaldı

Ipsos KMG tarafından 6’şar aylık dönemsel olarak hazırlanan Hazır Giyim Tüketim Endeksi sonuçlarına göre...

03.06.2008 - 10:49 | MediaCat

Ipsos KMG tarafından 6’şar aylık dönemsel olarak hazırlanan Hazır Giyim Tüketim Endeksi sonuçlarına göre, hazır giyimde tüketici bir önceki yaza ve kışa göre daha az ürün satınaldı ve erkeklerin alışveriş payı düştü.

Ipsos KMG Perakende Ölçüm ve Araştırmaları Koordinatörü Renan Burduroğlu yaptığı değerlendirmede: ‘Son 2 yılı değerlendirdiğimizde hazır giyim sektöründe tüketici alışverişlerinde bir küçülme söz konusu. Tüketiciler daha az ürün alışverişi yapıyorlar.

Her ne kadar tüketiciler “fast fashion” rüzgarına kapılıp alışveriş sıklıklarını artırmışlar gibi görünse de alım yaptıkları ürün adetleri düştüğü için toplam alışveriş değeri düşüyor’ dedi.

Son iki yıl verilerine göre değerde en yüksek payı oluşturan pantolon ürün grubunun bir önceki sezona göre % 17.3 daha az adette alışveriş yapılmış. Düşen bu adet alışveriş değerinde % 6.5’lik azalmaya neden oluyor. Geçtiğimi kış dönemi toplam 7.8 milyar YTL’lik alışveriş gerçekleşti. Bu 2006-2007 kış dönemi gerçekleşen 9 milyar YTL’ye göre % 13.9’luk düşüş demek. Bir önceki yaz dönemi ise toplam hazır giyim alışveriş değeri % 4.5 düşmüştü.

Erkeklerin alışveriş payı düştü

28 yaş üzeri kadın tüketiciler hazır giyim alışverişlerinde önemli bir yer tutuyor. Nüfus içerisinde % 22’lik bir paya sahip olmalarına karşılık hazır giyim alışverişlerinin 1/3’ini gerçekleştiriyorlar. Geçtiğimiz yaz dönemi hazır giyim alışveriş değerinin düşmesinde bu kitlenin alışveriş payını düşürmesi etkili olmuştu. Kış döneminde ise alışveriş değerleri değişmedi. 14-27 yaş kadın grubu alışverişlerde ikinci büyük payı oluşturuyor. Hemen hemen sabit bir alım değeri payları söz konusu. Her ne kadar nüfus içindeki payı 28+ yaş kadın grubu ile benzer olsa da 28+ yaş erkekler hazır giyim alışverişlerinin 1/5’ini gerçekleştiriyorlar. Bu kış dönemi erkekler alışverişlerini % 3.8 oranında düşürdü.

3 büyük il tüketicisi alışverişlerini azalttı

Alışveriş değerinin düşmesinde 3 büyük ildeki düşüş etkili. İstanbul tüketicisi toplam Türkiye hazır giyim alışverişlerinin 1/5’ini oluşturuyor. Elbette nüfusa orantılı düşündüğümüze normal de. Ancak İstanbul’daki hazır giyim ürün alışverişleri değeri % 22.9’dan % 20.4’e düşmüştür. Yaz döneminde de % 22.2’den % 20.9’a bir düşüş söz konusuydu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.