Hayata şişenin dolu tarafından bakmak

Coca-Cola'dan Romanya'da iyimserlik aşılayan bir kampanya.

17.05.2019 - 15:53 | Sencer Uçar

Hayata şişenin dolu tarafından bakmak

Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan 2018 Dünya Mutluluk Raporu’na göre, Avrupa Birliğinin en mutsuz 10 ülkesi arasında yer alan Romanya’da medya kaynaklı olumsuz atmosferle de perçinlenen halkın karamsarlığını dağıtma niyetindeki Coca-Cola, hayatı “şişenin” dolu tarafından görmeye davet eden bir kampanyaya imza attı.

İnsanları iyimserlikle bir araya getirme niyetindeki marka, MRM//McCann Romanya ve McCann Bükreş imzalı kampanyasında insanların dikkatini medyadaki olumlu haberlere çekmeye çalıştı. Yarısı dolu şekilde tasarlanan şişeler insanlarla buluştu, şişelerin üzerine de ülkeyi ziyaret eden turist sayısındaki artış ya da IT alanında kadın çalışan sayısındaki iyimser oran gibi olumlu haberlere yer verildi.

MRM//McCann Kreatif Direktörü Simona Suman, “Her gün olumlu şeyler oluyor ama sansasyonel gelişmeler tercih edildiğinden, olumlular olumsuzların gölgesinde kalıyor. Bu yerel değil, global bir olay. Yarı dolu Coca-Cola şişelerinde şişenin dolu tarafına odaklanarak, insanlarda iyimser olabileceklerine dair bir farkındalık yarattık.” diyor.

İyimserliğin markanın temelinde yer aldığını belirten Coca-Cola Romanya Pazarlama Müdürü Iuliana Nedelcu, hayata bardağın dolu tarafından bakmayı Coca-Cola’nın en ikonik parçası olan cam şişesi yardımıyla sağlama fikrinin esaslı bir etki yaratacak güce sahip olduğuna inandıklarını, kampanyaya gelen tepkilere ve etkileşimlere bakıldığında da başarının ortada olduğunu söylüyor.

Coca-Cola’nın yarı dolu şişeleri açıkhavada, online videolarda, sosyal medyada, banner’larda ve ülkenin popüler haber sitelerinde boy gösterdi. Şişeler aynı zamanda ülkenin en etkili infuencer’larıyla ve kanaat önderleriyle de paylaşıldı.

Tüketiciler, markanın Facebook sayfasındaki chatbot aracılığıyla yarı dolu şişe yaratabiliyor ve sipariş edebiliyor. Marka aynı zamanda ülkenin en büyük medya kuruluşlarıyla da haber programlarında “Yarı Dolu” kısmına kalıcı olarak yer vermeleri için görüşmeler yürütüyor.

KÜNYE

  • Reklamveren: Coca-Cola
  • Reklam Ajansı: MRM//McCann Romanya & McCann Bükreş
Kaynak: Lbbonline.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.