MediaCat

Hayat kurtaran tasarım

DDB New York’un Gift of Life için tasarladığı ilanlar, kök hücre ve kemik iliği bağışçıları ile alıcıları tipografinin gücüyle bağlıyor.

Hayat kurtaran tasarım

Kemik iliği ve kök hücre nakli için neredeyse mükemmele yakın genetik uyum gerekiyor. Bu da doğru eşleşmenin bulunma şansını azaltıyor. Kan kanseri hastalarının tedavisi için kemik iliği ve kök hücre bağışını artırmak isteyen Gift of Life, DDB New York imzalı ilanlarında bağışçılarla alıcıları tasarımın gücüyle bir araya getiriyor.

DDB New York’un tasarladığı dikey ilanların her birinde bağışçı ve alıcının olmak üzere ikişer isim, ortada bir harfle bağlanarak tek parça halinde görülüyor. İlanlarda naklin gerçekleştiği tarihi belirten bağlantılar yer alıyor ve bu bağlantılar, insanları video vb. içeriklere yönlendiriyor.

Örneğin Seth ve Stewart’ın bağlandığı ilandaki aug-13.com adresinde, üst tarafta alıcı Seth’in, alt tarafta bağışçı Stewart’ın bağış öyküsünü anlattığı dikey videolar yer alıyor. Videolar aracılığıyla izleyici bağışçı olmaya davet ediliyor.

“En başından beri tipografinin kahraman olmasını istedik. İki ismin kusursuz eşleşmesi fikri kavramsal olarak çok güçlü ve basit geldi. Diğer her şeyi bir kenara bıraktık. Bugünlerde pek çok reklamın olmadığı şekilde süssüz” diyen DDB New York Yönetici Kreatif Direktörü Jason Ashlock, ilanların görsel açıdan dikkat çekici ama aynı zamanda da gizemli olması gerektiğini düşündüklerini söylüyor: “Böylece insanlar iki ismin şifresini çözebilecek ve noktaları birleştirebilecek”. Ashlock, ilanlarla örtüşmesi ve hissiyatına uygun olması için filmlerin de siyah beyaz çekildiğini ekliyor.

İlanların tasarımı, nakil prosedürünü de yansıtıyor. Ashlock, “Kulağa çılgınca geliyor ama naklin ardından hem bağışçının hem de alıcının aynı DNA’dan bir parça taşıdığını öğrendik. Alıcı, kelimenin tam anlamıyla bağışçının bir uzantısı haline geliyor. Biz de onları görsel olarak bağlamanın yollarını aradık. Başka ne paylaşıyor olabilirler? Birbirlerine başka ne verebilirler? İsimleri kullanmaya başlayınca tipografi kullanma fikri de kendiliğinden geldi” diyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.