MediaCat

Hayat Kimya Rusya pazarına iddialı giriyor

Hayat Kimya, Bingo, Papia, Molped ve Molfix ana markaları ile Türkiye’de elde ettiği başarısını yakın coğrafyada güçlendiriyor…

Hayat Kimya Rusya pazarına iddialı giriyor

Hayat Kimya, Bingo, Papia, Molped ve Molfix ana markaları ile Türkiye’de elde ettiği başarısını yakın coğrafyada güçlendiriyor. Yaklaşık 70 ülkede tüketici ile buluşan Hayat Kimya, Moldova ve Ukrayna’daki pazar liderliği başarısını Rusya’da da elde etmeyi hedefliyor.

Türkiye’nin ev bakım ürünleri, temizlik kağıtları ve hijyenik ürünler sektöründeki tek yerli üreticisi Hayat Kimya, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Bulgaristan, Cezayir, İran, Moldova, Ukrayna ve Bosna’nın da aralarında bulunduğu, dünyada 70 ülkede tüketici ile buluşan Hayat Kimya, uluslararası başarılarına Rusya’da yapacağı pazarlama yatırımı ile bir yenisini daha ekliyor.

Hayat Kimya, 15 Temmuz Salı günü Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıda Rusya’dan gelen 140 distribütör ve bayisini bir araya getirdi. Toplantıda yaptığı konuşmada, Hayat Kimya Genel Koordinatörü Prof. Dr. Orhan İdil, Rusya yatırımı ve Hayat Kimya’nın ihracat hacmi hakkında bilgi verdi.

Hayat Kimya, Rusya ihracatını 2014 yılına kadar 50 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor

Orhan İdil, Hayat Holding’in cirosunun, yurtiçi ve yurtdışı yatırımları ve dünyanın dört bir yanına yayılan ihracatı ile 1.5 milyar dolara ulaştığını söyledi. Hayat Holding bünyesinde faaliyet gösteren Hayat Kimya’nın toplam cirosunda ihracat payının %20 oranında olduğuna dikkat çeken Orhan İdil, bu oranın önümüzdeki dönemde %50’ye yükselmesi için çalışmalara hız verdiklerini açıkladı.

Hayat Kimya’nın kendi alanında Rusya ile iş yapan kuruluşların en büyüğü olduğunu belirten Orhan İdil, 2009 yılı sonu itibari ile Rusya’ya yaptıkları ihracatın 20 milyon dolar olacağının altını çizdi. İdil, 2010 yılında Rusya ihracatının 30 milyon dolara, 2014 yılında ise 50 milyon dolara ulaşmasını hedeflediklerini söyledi.

Yirmi yıl önce Rus tüketicileri Bingo ile tanıştıran Hayat Kimya’nın şimdi de Molfix ve Molped markalarıyla Rusya pazarına girdiğini vurgulayan Orhan İdil, hijyenik ürünler pazarında Rusya’da 2009 yılında pazarın %5’ine, 2010 yılında %8’ine ve 2011 yılında ise %10’una sahip olmayı hedeflediklerini belirtti. Orhan İdil, sayısı 100’e ulaşan bayi ve distribütörler ile Rusya’da hızla yayılmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Konuşmasında, Rus tüketicilerin hijyenik ürün kullanım alışkanlıklarına da değinen İdil, hijyenik pedde pazarın %50 büyüme potansiyeli taşıdığını söyledi. İdil, bebek bezi pazarında ise %25-30’luk bir büyüme potansiyeli görerek bu alana yatırım yapma kararı aldıklarını vurguladı.

Hayat Kimya, dünyanın dört bir yanında zirvede

Molfix’in, bebek bezi pazarında, Ukrayna’da 4. sırada, Bulgaristan ve Moldova’da 3. sırada yer alırken Cezayir’de ise pazar lideri durumunda olduğunu açıklayan Orhan İdil, hijyenik ped pazarında Molped’in, Ukrayna’da 4. ve Moldova’da ise pazar lideri konumunda bulunduğunu belirtti.

Ev temizlik ürünleri toz deterjan kategorisinde Ukrayna’da 4., Bulgaristan’da 3., Cezayir’de 2. ve Moldova’da 3. sırada Bingo markası ile yer alıyor.

Çocuk bezi ve hijyenik ped kategorisinde ise yılda 2’şer milyar adetlik üretim kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük üretim tesisine sahip Hayat Kimya, üretimini Hayat Grubu Hijyen Tesisleri’nde, uluslararası rekabet gücüne sahip, yüksek hız ve teknolojiyle tasarlanmış makinelerle yapıyor. Hayat Kimya, Molfix ile çocuk bezi üretim adedi ile uluslararası rakiplerinden sonra dünyada beşinci sırada yer alıyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.