MediaCat

Hatay’a umut olan köy

Depremzede vatandaşlara yuva olması için hayata geçirilen 100. Yıl Köyü’nün detayları paylaşıldı.

Mustafa Kemal Üniversitesi, Jandarma Asayiş Vakfı, Gülmek İyileştirir Derneği, Blocks for Hope gönüllüleri ve iyilik elçileri Sanatçı Uğur Aslan ve Sanatçı İlker Ayrık tarafından kurulan 100. Yıl Köyü Platformu’nun Hatay’da depremzede vatandaşlara yuva olması için hayata geçirdiği 100. Yıl Köyü’nün temelleri atıldı. 100. Yıl Köyü’ne dair detaylar, 6 Şubat depremlerinin yıldönümü vesilesiyle düzenlenen etkinlikte paylaşıldı.

Cumhuriyet’in 100’üncü yılında umut ve dayanışmayı desteklemek amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Kampüsü içerisindeki Jandarma Asayiş Vakfı Yerleşkesi’nde 255 ev ve 2 bin kişi kapasiteli 100. Yıl Köyü kurulacak. Depremzede ailelerin kullanımına ücretsiz sunulacak olan yapılar, uzun vadede öğrenci yurdu ve üniversite yönetiminde çeşitli birimler olarak kullanılacak.

Proje kapsamında yerleşkelerden elde edilecek gelir, ihtiyaç sahibi öğrencilere aktarılmak üzere üniversite burs fonuna devredilecek. Ayrıca düzenlenecek atölyelerle yerel üretimde kalkınma ve istihdamın artması da desteklenecek. 100. Yıl Köyü’nün altyapısı AFAD tarafından, sonrasında üstyapısı yine 100. Yıl Köyü Platformu paydaşları tarafından tamamlanacak.

100. Yıl Köyü Platformu İcra Kurulu Üyesi ve Proje Mimarı Burçin Gürbüz, köyün sürdürülebilirlik üzerine öncü yapılardan biri olmasını hedeflediklerini ve çevreye duyarlı bir proje tasarladıklarını ifade etti. Gürbüz, “Özellikle atık yönetimi, yağmur suyunun dönüştürmesi ve enerji sistemlerinde minimum sarfiyat gibi yaklaşımlarla ilerleniyor. Cephenin kerpiç olması, iklim ve doğa ile uyumlama çalışmamızdan gelmekte. Çelik taşıyıcı kullanılarak da binanın hafifleştirerek birçok yükü bertaraf etmesi ve bina içinde kullanılan kimyasal miktarların azaltması sağlandı. Çatılara konulacak fotovoltaik paneller sayesinde ise 100. Yıl Köyü’nün elektrik enerjisi ihtiyacının bir kısmı da güneş enerjisi ile karşılanacak” dedi.

Çok paydaşlı olmasının projeye kattığı değere dikkat çeken Gülmek İyileştirir Derneği Başkanı ve 100. Yıl Köyü Platformu İcra Kurulu Üyesi Aslı Bastıyalı ise köyün içerisinde dayanıklı yaşam alanlarının yanı sıra yerel üretime katkı sağlamak amacıyla sabun ve mozaik yapım atölyelerinin de yer alacağı bilgisini paylaştı.

Projenin iyilik elçilerinden İlker Ayrık da sürdürülebilir barınma, eğitim ve yerel üretime destek vermek isteyen herkesi platform çatısı altında bir araya gelmeye davet etti.

100. Yıl Köyü Projesi’ne dair detaylara gulmekiyilestirir.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.