MediaCat

Hangi site ne kadar tıklanıyor?

Türkiye’de en fazla görüntülenen site Facebook. Facebook’un ardından Google, Sahibinden, YouTube ve Mynet geliyor.

Hangi site ne kadar tıklanıyor?

SMG Connected’ın haberine göre, IAB Türkiye tarafından gerçekleştirilen Gemius İnternet Ölçümleme Araştırması*, 2011 yılında sadece araştırmaya katılmayı kabul eden sitelerin ölçümlerini vermekteyken, 2012 yılının Ocak ayından itibaren Gemius’un en gelişmiş ölçüm mekanizması Fusion teknolojisine geçerek sadece araştırmaya katılan siteleri değil, panelistlerin ziyaret ettiği tüm siteleri de araştırmanın raporunda yer vermeye başladı. Aşağıdaki tablolarda sitelerin gerçek kullanıcı rakamlarını ve site ziyaretçilerinin internet kullanıcılarına oranını yani erişim değerlerini de görmekteyiz.

Gemius İnternet Ölçümleme Araştırması Mart ayı verilerine bakacak olursak; Türkiye’de en fazla görüntülenen site Facebook. Facebook’un ardından Google, Sahibinden, YouTube ve Mynet geliyor. En fazla kullanıcıya sahip siteler ise sırasıyla; Facebook, Google, YouTube, Live ve Mynet. İnternet kullanıcılarına erişim oranlarında ise Facebook birinci sırada.

Kategori Bazında En Fazla Trafiğe Sahip Siteler

Haber kategorisinde aylık trafiğe göre; Milliyet, Şubat ayında olduğu gibi en fazla sayfa görüntülenmeye sahip site. Milliyet, 6,7 milyon ziyaretçisiyle en fazla kullanıcıya sahip haber sitesi. Bu sitenin ardından Hürriyet geliyor. Hürriyet’in aylık trafiği 773 milyon.

Alışveriş kategorisinde Sahibinden.com, Şubat ayına göre %8′lik bir artış yaşadüşüş yaşamasına rağmen yine açık ara liderliğini koruyor. Ziyaretçiler Sahibinden.com’da ortalama 2 saat 54 dakika kalıyorlar. Markafoni, Gittigidiyor ve Trendyol ise alışveriş kategorisinde en fazla ziyaret edilen diğer siteler.


Video sitelerinde YouTube birinci sırada. 18 milyondan fazla ziyaretçisi bulunan YouTube’da kullanıcılar ayda ortalama 2 saat 57 dakika kalıyorlar. İzlesene ve Dailymotion, YouTube’un ardından en fazla ziyaret edilen diğer video siteleri.

Sosyal ağlar kategorisinde Facebook açık ara lider durumda. Mart ayında Türkiye’de 23,1 milyon kişi tarafından ziyaret edilen Facebook’ta kullanıcılar ayda ortalama 14 saat 28 dakika kalıyorlar. Twitter, Facebook’un ardından sosyal ağlar kategorisinde ikinci sırada. 6,3 milyon kişi tarafından ziyaret edilen Twitter’ın aylık trafiği 337 milyon. Ekşisözlük ise bu sitelerin ardından 3. sırada bulunuyor.

Sinema / Müzik kategorisi altında Filmifullizle aylık 91 milyon trafiğyle birinci sırada bulunuyor. İkinci sırada ise 4,2 milyon kişi tarafından ziyaret edilen Babylon’da ziyaretçiler ortalama 43 dakika kalıyor. Diziport ve TTNet Müzik ise bu kategoride en fazla ziyaret edilen diğer siteler.

*Gemius İnternet Ölçümleme Araştırması IAB-Türkiye önderliğinde RD, RVD ve ajansların bir araya gelerek oluşturduğu araştırma raporudur. Ocak ayından itibaren Fusion teknolojisine geçilerek, araştırmaya dahil olmayı kabul eden ve kod yerleştirilen sitelerin yanısıra, küçük bir yazılım yardımıyla panelistlerin ziyaret ettiği tüm siteler de araştırma raporunda yer almaktadır.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.