Hangi sektöre güven azaldı?

2012 Ocak ayında perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endeksleri arttı, hizmet sektörü güven endeksi azaldı.

30.01.2012 - 00:00 | MediaCat

2012 Ocak ayında perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endeksleri arttı, hizmet sektörü güven endeksi azaldı.

2012 Ocak ayında, Perakende Ticaret Sektörü Güven Endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,6, İnşaat Sektörü Güven Endeksi yüzde 8,1 oranında artarken, Hizmet Sektörü Güven Endeksi yüzde 0,5 oranında azaldı. 2011 yılı Aralık ayında 92,9 olan Perakende Ticaret Sektörü Güven Endeksi 93,5; 81,8 olan İnşaat Sektörü Güven Endeksi 88,4 değerine yükseldi, 97,7 olan Hizmet Sektörü Güven Endeksi ise 97,3 değerine geriledi.

Sektörel Güven Endeksleri  0-200 aralığında değer alabilmekte, endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor.

Perakende Ticaret Sektörü Güven Endeksindeki artış, mevcut mal stok seviyesi ve gelecek üç ayda iş hacmi (satışlar); İnşaat Sektörü Güven Endeksindeki artış ise, gelecek üç ayda toplam çalışan sayısı değerlendirmelerinin iyileşmesinden kaynaklanıyor. Hizmet Sektörü Güven Endeksindeki düşüş, son üç ayda iş durumu ve son üç ayda hizmetlere olan talep değerlendirmelerinin kötüleşmesinden kaynaklanıyor.

Kaynak: TÜİK

(Starcom MediaVest Group CONNECTED – http://bit.ly/Aga4PL )

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.