MediaCat

Ramazan ayının su yüzüne çıkardıkları

Habitus Research ve Y&R işbirliğinde gerçekleştirilen Ramazan araştırması tüketicilerin yaşadığı çatışmaları ortaya koyuyor.

Ramazan ayının su yüzüne çıkardıkları

Türkiye’deki markalar için Ramazan önemli bir fırsat dönemi. Peki markalar bunu nasıl değerlendiriyor? Bu ayın tüketici üzerindeki yansımaları neler?

Ramazan ayında tüketicilerin yaşadığı iç çatışmaların nasıl yakalanabileceği ve bunların nasıl markalara sunulabileceği üzerine Habitus Research ve Y&R işbirliğinde gerçekleştirilen araştırma bu soruların yanıtını detaylarıyla barındırıyor. Ramazan ayının su yüzüne çıkardıklarını anlatan araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlar Habitus Research Proje Direktörü Ersan Avcı ve Y&R New York ofisine Kuzey Amerika bölgesinden sorumlu grup strateji direktörü olarak atanan Bediz Eker tarafından paylaşıldı.

Etik tüketme trendi

Tüketimden gelen bir güç ortaya çıktı. Beyaz yakalı tükettiği markanın bu dünyanın sorunlarıyla ilgilensin istiyor. Bu istek ise markaları artık ulvi bir amacı sahiplenmeye zorluyor.

Gönülden bağlı olma ve gönülsüz katılma durumu çatışması

Ramazan’ın kuşatıcı yanı tüketiciyi bu ritüele dahil olma durumunda gönülden bağlı ve gönülsüz olma ikilemine itiyor.

“Dışarıda hayat var ama mutfakta çok iş var” çatışması

Ramazan’da ailelerin birlikte gezme isteği artıyor. Bu dönemde kadınlar aileleriyle gece geç saatlere kadar sosyalleşebiliyor. Ancak Ramazan’ın bütün yükü kadınların omzuna yükleniyor. Misafirperverlik mutfakta hummalı bir iş doğuruyor.

Ben ne yapıyorum değil, o ne yapıyor?

Herkesin kendi işine bakması gerektiği bir dönemde insanlar, kendilerinden ziyade genellikle başkasının ne yaptığını merak ediyor.

Wi-fi metaforu

Anavatanından uzak olan Müslümanların ana ritüellerden kopması söz konusu ama diğer taraftan ülkesinden uzaklaştığı için o değerlerine dört elle sarılıyor. Kendi özlerinden koptukça özüne daha çok sarılıyor.

Araştırmadan çıkan sonuçlar hayatın her zaman bir parçası olan ama Ramazan’da su yüzüne çıkan çatışmalar. Varılan sonuç ise sorunun dinlerde değil, insanda olduğu.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.