Güneş gazetesinden İsveç’e seyahat uyarısı

Havaalanı panolarından ülkeler arası atışma sürüyor.

19.08.2016 - 14:47 | Arzu Nilay Kocasu

"İsveç'in dünyada tecavüz oranı en yüksek ülke olduğunu biliyor muydunuz?"

Muhtemelen duymuşsunuzdur, geçtiğimiz günlerde memleket gündeminde kendisine yer bulmayı başaran olaylardan biri de Avusturya gazetesi Kronen Zeitung’un Viyana Uluslararası Havalimanı’ndaki reklam panosuna “Türkiye 15 yaş altı çocuklarla cinsel ilişkiye izin veriyor” yazılı bir ilan vermesiydi.

"İsveç'in dünyada tecavüz oranı en yüksek ülke olduğunu biliyor muydunuz?"

Gazetedeki haberin başlığının dijital panoya taşınmasının ardından halk tam Türkiye ile Avusturya arasındaki ilişkinin akıbeti üzerine kafa yormaya yoğunlaşacakken gerilim, İsveç’ten gelen bir hamleyle, iyice artmıştı.

Kronen Zeitung’un reklamına istinaden Twitter hesabından “Türkiye’nin 15 yaşın altındaki çocukların cinsel ilişkiye girmesine izin vermesine dair kararı iptal edilmeli. Çocukların şiddet ve cinsel istismara karşı daha az değil, daha fazla korunmaları lazım” diyen İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström’ün yazdıklarına hükümet cephesinden Mehmet Şimşek ve Bekir Bozdağ gibi isimler karşılık verirken, tartışmaya dahil olan İsveç Başbakanı Stefan Löfven kararı endişe verici bulduğunu belirtmişti.

"İsveç'in dünyada tecavüz oranı en yüksek ülke olduğunu biliyor muydunuz?"

Avusturya Türkiye’ye, Türkiye İsveç’e

Avusturya ile Türkiye arasında başlayan gerilim İsveç’in de dahil olmasıyla büyürken tartışmada son hamle Güneş gazetesinden geldi. Viyana vakasına misilleme yapan gazete, Tecavüz Ülkesi İsveç başlıklı yazısını Atatürk Havalimanı Dış Hatlarda yer alan dijital panoya verdiği reklamla tanıttı: “Travel Warning! Do you know that Sweden has the highest rape rate worldwide?” (“Seyahat uyarısı! İsveç’in dünyada tecavüz oranı en yüksek ülke olduğunu biliyor muydunuz?”)

"İsveç'in dünyada tecavüz oranı en yüksek ülke olduğunu biliyor muydunuz?"

Tartışmada bir sonraki adımın hangi ülkeden geleceğini kestirmek güç olsa da, verilecek mesaj için tercih edilecek mecranın hangisi olacağına dair bir ihtimalde bulunmak mümkün gözüküyor. Ülkeler arası gerilimin ne zaman ve ne şekilde tatlıya bağlanacağını ise zaman gösterecek.

Kaynak: Hürriyet & Diken

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.