Güç çalışanda mı işverende mi?

Kariyer.net yeni araştırmasıyla Türkiye istihdam piyasasını mercek altına alıyor.

13.10.2022 - 12:46 | Gönül Hadımlı

Yetenek açığının en fazla hissedildiği alan bilişim

Gündeminde büyük istifa, sessiz istifa gibi kavramların olduğu, hem işveren hem çalışan perspektifinden emsali görülmemiş bir dönem geçiriyor iş dünyası. Kariyer.net’in Türkiye istihdam piyasasını mercek altına alan raporu ise post-pandemi döneminde varlığını iyiden iyiye hissettiren yetenek açığının altını çiziyor.

Politika Analiz Laboratuvarı işbirliğinde hazırlanan rapora göre yılda 1,6 milyonu aşkın kişi yeni işini Kariyer.net üzerinden buluyor. 2019-2021 aralığında 13 bin kişiyle yapılan anketin sonuçlarını paylaşan Politika Analiz Laboratuvarı Yönetici Ortakları Emre Koyuncu ve Esen Çağlar, 2021’de iş arayan kişi sayısının 5,8 milyon olduğunu ve belirtilen aralıkta 3,2 milyon kişinin Kariyer.net üzerinden iş başvurusu yaptığını belirtiyor.

Rapor çıktılarının paylaşıldığı toplantıda konuşan Kariyer.net CEO’su Fatih Uysal, Ar-Ge’ye verdikleri önemi vurgulayarak, işverenlerin karar alma süreçlerine teknolojiyle destek olmak için Oxford Üniversitesi’yle adayların beden dilini analiz etmeye yönelik bir proje üzerinde çalıştıklarını ekliyor.

Araştırmaya göre, Türkiye’de yetenek açığının en fazla hissedildiği alan bilişim. Çalışanın en güçlü olduğu alanlar sırasıyla proje/ürün yönetimi, Ar-Ge, bilgi teknolojileri; insan kaynakları, strateji, raporlama; müşteri hizmetleri, iş güvenliği; ticaret, finans olarak karşımıza çıkıyor. Bu alanlarda işverenler yetenekli çalışan bulmak konusunda güçlük çektiği için kalifiye çalışanlara daha büyük kıymet atfediliyor. Ancak sırasıyla güvenlik, spor; hizmet, havacılık; eğitim, sağlık; turizm, pazarlama alanlarında gücü elinde tutanın işveren olduğu görülüyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.